
Iracká žena sleduje inšpektorov OSN na kontrole v meste al-Savarí, 30 kilometrov od Bagdadu. FOTO - REUTERS
ých zbraní Kakaa južne od Bagdadu. Do vojny v Perzskom zálive sa tunajšie pracovisko podieľalo na jadrovom programe. Pokračuje aj inšpekcia priemyslového komplexu Hatín, ktorého produkcia siaha od munície po automobily. Severne od Bagdadu inšpektori navštívili univerzitný ústav biologických technológií.
Inšpekcie včera vstúpili do štvrtého týždňa a inšpektori zatiaľ neohlásili nič, čo by svedčilo o tom, že Irak má zbrane hromadného ničenia.
OSN požiadala nemecké ministerstvo obrany, aby inšpektorov vybavilo bezpilotnými výzvednými lietadlami LUNA. Berlín o vyslaní strojov a technikov rozhodne asi tento týždeň.
Do severného Iraku zároveň prišla päťdesiatka vozidiel prepravujúcich ľahké americké zbrane. Aj Turecko začalo rozmiestňovať jednotky na hraniciach s Irakom. Turecký denník Milliyet bez uvedenia zdroja a spresnenia počtu napísal, že „dostatočné“ sily boli rozmiestnené na 400 kilometrov dlhej hranici Turecka s Irakom, aby mohli čeliť možnému prílevu utečencov v prípade americkej vojenskej operácie v Iraku.
Iracká tlač pokračuje v ostrej kampani proti americkým plánom na demokratizáciu Blízkeho východu. Americký minister zahraničia Colin Powell totiž minulý týždeň oznámil, že USA vyčlenili 29 miliónov dolárov na plán zvaný Partnerstvo USA/Blízky východ.
Podľa denníka As-Saura je to „bezprecedentný plán, úplne v rozpore s Chartou OSN a medzinárodným právom“. Denník vyzval Ligu arabských štátov, aby odmietla túto „koloniálnu hanebnosť, ktorá sa obráti proti tým, čo ju plánujú“. V Egypte sa ozvali hlasy, že by to mohla byť súčasť príprav na útok na Irak, Sýria to považuje za ďalší pokus USA miešať sa do politiky blízkovýchodných krajín. Krajiny Perzského zálivu, kde majú USA mnohé jednotky, naopak s iniciatívou súhlasia.
(čtk)