
Izraelské vojenské džípy stoja na námestí pred kresťanským chrámom v Betleheme. FOTO - REUTERS
Palestínski katolíci sa každú nedeľu snažia dostať do betlehemskej Baziliky narodenia Pána. Prechádzajú clonou slzotvorného plynu, ktorou sa izraelskí vojaci bránia pred mladíkmi s kameňmi. Izrael v nedeľu oznámil, že jeho vojaci ostanú v Betleheme aj počas vianočných sviatkov a palestínskeho vodcu Jásira Arafata na ne do mesta nepustia.
Náboženské obrady povolia, no v čase, keď sa zákaz vychádzania ruší len na niekoľko hodín raz za štyri dni, sa kresťania z mesta pýtajú, či sa na Vianoce vôbec dostanú na omšu. Pre tých, čo žijú mimo tohto mesta, kde sa podľa kresťanskej tradície narodil Kristus, je to celkom nemožné. „Je to hanba, že ľudia musia riskovať životy, keď sa chcú ísť modliť,“ hovorí Amdžad Sabara, kňaz z betlehemskej katolíckej farnosti.
Zvlášť prísne opatrenia platia na Námestí jasličiek pred kresťanským chrámom. Cvakot kovových pásov obrnených áut sa odráža od zatiahnutých roliet obchodov so suvenírmi. Na nízky otvor v múre, jediný vstup do baziliky z námestia, mieria automatické zbrane. Na jar sa v chráme ukryla skupina palestínskych radikálov a Izrael po 39-dňovom obliehaní pristúpil na kompromis - umožnil im odcestovať do zahraničia. Na fasáde kostola sú dodnes jazvy po prestrelkách. Po novembrovej vojenskej akcii, ktorá nasledovala po sérii palestínskych atentátov, Izrael obsadil Betlehem a vyhlásil ho za uzavretú vojenskú zónu. Aj keď Izrael zrejme v čase sviatkov opatrenia uvoľní, Vianoce budú ešte horšie ako predchádzajúce. Nebude ani predvianočný trh a za tých pár hodín, čo majú ľudia povolené vychádzať do ulíc, majú iné starosti, ako nakupovať darčeky alebo chystať hostinu.
Rovnaká je situácia aj v ostatných palestínskych mestách, Betlehem však v čase sviatkov púta pozornosť kresťanského sveta. Pápež Ján Pavol II. tento týždeň na stretnutí s izraelským prezidentom vyzval Izrael, aby povolil počas vianočných sviatkov „voľný prístup“ pútnikom do mesta.
Isté je, že na omši v Betleheme sa už druhýkrát nezúčastní moslim Jásir Arafat. Izrael mu to nedovolí, poskytol by mu tak ilúziu politickej váhy. Arafat je politicky odpísaný už nielen pre Izrael, ale aj pre Spojené štáty. Zúčastniť sa po boku prominentných hostí na polnočnej omši bolo pre neho vždy cennou diplomatickou chvíľkou.
Okolo Námestia Jasličiek sú dodnes žiarovky usporiadané do nápisu Vítame rok 2000, keď Arafat usporiadal obrovské miléniové oslavy. Teraz sa mesto ani nesnaží o vianočnú dekoráciu, nikomu ani nenapadlo postaviť vianočný strom. Izrael je presvedčený, že obsadením palestínskych miest zabráni atentátom. „Nie sme tu radi, ale zostávame, pretože teroristi Vianoce nepoznajú,“ hovorí armádny hovorca. (kl, čtk, reuters)