FOTO - REUTERS
„Navyše mám pocit, že môj súboj s terajším republikánskym prezidentom Georgeom Bushom by bol iba opakovaním nášho súboja spred dvoch rokov. Bol by súbojom o minulosti. A som presvedčený, že prezidentský zápas má byť o budúcnosti.“
Päťdesiatštyriročný Gore začínal ako novinár v domovskom štáte Tennessee, neskôr sa dal po vzore svojho otca, ktorý bol úspešným senátorom, na politiku. Prešiel Kongresom a v roku 1988 sa prvý raz uchádzal o najvyššie kreslo v Bielom dome. Prepadol na plnej čiare. Jeho tvrdý slovník často podfarbený militantným duchom ľavicových ideí vtedy časť Američanov vystrašil.
V roku 1992 si však na neho spomenul arkansaský guvernér Bill Clinton a pozval ho na post viceprezidenta. Vo voľbách dvojica prekvapivo zvíťazila a poslala do histórie prezidenta Georga Busha seniora.
Pred dvoma rokmi, keď Clinton už podľa ústavy nemohol kandidovať, vyrazil Gore do útoku. Chcel sa stať konečne prezidentom. Mal veľkú šancu. V najtesnejších voľbách sa nakoniec radoval George Bush junior.
Vtedy však nič nenasvedčovalo tomu, že by sa Gore stiahol definitívne z politiky. Tá správa prišla až teraz, dva roky po voľbách. Gore opúšťa scénu americkej politiky nadobro. Mieni sa venovať súkromnému biznisu v oblasti financií, biotechnológie, životného prostredia a komunikácií.
Mnohí nechápu, prečo to robí. Možno sa skutočne nechce hrabať v poslednom súboji s Bushom, pravdepodobnejšie však odhadol svoje šance: súčasný prezident je naďalej na koni. Stále si udržuje vyše šesťdesiatpercentnú popularitu, a preto to proti nemu nebude mať nikto ľahké.
Gorovo rozhodnutie pravdepodobne sklamalo mnohých stúpencov demokratov, ktorí verili v jeho napínavý súboj s Bushom. Nepochybne však spôsobilo šok vnútri Demokratickej strany: bez Gora sa boj o kandidatúru na prezidenta v strane zrazu neuveriteľne vyrovnal. Gore odchádza, kto bude novou hviezdou demokratov?
Kto by teraz mohol kandidovať
Joseph Lieberman
Senátor bol pred dvoma rokmi kandidátom na Gorovho viceprezidenta. Do volieb nechcel ísť, ak by Gore opäť kandidoval, teraz sa mu otvára priestor pre vlastnú kandidatúru.
Howard Dean
Guvernér štátu Vermont o Gorovom rozhodnutí: „Nepochybne sa teraz otvárajú pre stranu nové možnosti, ktoré dávajú zmysel.“ Dean okamžite začal upozorňovať, že jedine on sa doteraz dokázal postaviť proti Bushovej zahraničnej politike: „To ma odlišuje od ostatných.“
John Kerry
Senátor Kerry sa prihlásil do boja o Biely dom ako vôbec prvý. „Viem, že to muselo byť pre Gora a jeho rodinu veľmi ťažké rozhodnutie a rešpektujem to.“
Thomas Daschle
Šéf demokratov v Senáte zatiaľ o kandidatúre len uvažuje. Podľa analytikov však po Gorovom odchode do súboja pôjde.
Richard Gephardt
Dlhoročný šéf demokratov v Snemovni reprezentantov. Po Gorovom odchode sa mnohí obracajú aj na neho ako na lídra, ktorý by mal dať strane novú silu.
John Edwards
senátor
(kos)