
Noví partneri – W. Schüssel a J. Haider po podpise koaličnej zmluvy. FOTO – ARCHÍV
Situácia po parlamentných voľbách v Rakúsku v roku 1999 gradovala. Hoci ľudovci (ÖVP) po najnapínavejšom sčítavaní volebných lístkov skončili prvýkrát v histórii tretí a o niekoľko stoviek hlasov až za haiderovými slobodnými (FPÖ), stali sa rozhodujúcou silou, bez ktorej nebolo možné zostaviť vládu. Podľa toho sa aj ľudovci správali. Najprv dodržali predvolebný sľub a odišli do opozície. Potom z opozície vyšli a dlho viedli rokovania s tradičným politickým partnerom – sociálnymi demokratmi (SPÖ). Koncom januára 2000 dokonca ohlásili zrodenie staronovej koalície, čo však už o niekoľko dní nebola pravda. Začiatkom februára minulého roku bol rakúsky prezident Thomas Klestil nútený vymenovať novú rakúsku vládu, v ktorej boli prvýkrát v histórii zastúpení haiderovci.
Rok od vytvorenia vlády prezrádzajú aktéri prvé zákulisné informácie. Jörg Haider, vtedy ešte predseda FPÖ, nedávno pre denník Kleinen Zeitung prvýkrát priznal, že medzi štyrmi očami sa so šéfom ľudovcov Wolfgangom Schüsselom rozprával o možnej koalícii už 28. októbra 1999, tri týždne po parlamentných voľbách. Vtedy sa ešte ľudovci tvárili ako opozičná strana a rokovanie so sociálnymi demokratmi ich len čakalo. Haider už vtedy Schüsselovi povedal, že jeho strana nežiada pre seba miesto kancelára. „Myslím, že Schüssel bol prekvapený, ako jasne som sa vyjadril,“ povedal Haider. Podľa neho Schüssel naznačil, že prípadné rokovania so sociálnymi demokratmi môže naťahovať, takže na prípravu koalície so slobodnými bude dosť času.
Samozrejme, Haider ako jeden z aktérov koaličných rokovaní nie je objektívny zdroj. V každom prípade jeho vyhlásenie zodpovedá podozreniu spred roka, že ľudovci popri oficiálnych viedli aj tajné rokovania – so slobodnými. Haiderove slová navyše ostali bez odozvy, čo len podporuje špekulácie o pravých motívoch ľudovcov k vytvoreniu kontroverznej vlády s haiderovcami.
Ročné spolunažívanie už má za sebou medové týždne. Za tie možno paradoxne označiť sedemmesačné sankcie 14 krajín Európskej únie. Sankcie držali rôznorodých partnerov pokope, bez nich sa v koalícii stále húževnatejšie hľadá vinník zodpovedný za nespokojnosť voličov. Haiderovo prezrádzanie zákulisných informácií o koaličných rokovaniach napätie len potvrdzuje.
Rakúska vláda za rok svojho pôsobenia rozdelila verejnosť. Žiadna z jej predchodkýň sa nemôže pochváliť viac ako dvoma stovkami protivládnych demonštrácií. Podľa minuloročných štatistík to bolo 217 protestných zhromaždení, pri ktorých bolo zranených 87 policajov, 7 demonštrantov a podaných 108 trestných oznámení. Všetky oblasti spoločenského života sú rozdelené na vládnych prívržencov a protivníkov. Týka sa to umelcov, sudcov, novinárov i obyčajných ľudí, ktorí musia popri politickej klíme znášať aj dôsledky tvrdých úsporných opatrení. Rok po sú na tom s popularitou lepšie ľudovci. Podľa opozičných sociálnych demokratov sa však svojimi spôsobmi začínajú stále viac podobať haiderovcom, hoci to na začiatku vládneho spolužitia vyzeralo naopak.
MIRIAM ZSILLEOVÁ