BRATISLAVA – Stranícky život na Slovensku upadá, politika ľudí nebaví a strany len s námahou získavajú nových členov. „Súčasná politická scéna je v kríze. Strany žijú ‘z politiky‘, a nie ‘pre politiku‘,“ hovorí Ľuboš Kubín z Politologického kabinetu SAV.
Podľa dostupných údajov bolo za prvej republiky v stranách viac ľudí ako dnes, najmä ak zoberieme do úvahy vtedajší počet obyvateľov Slovenska. Momentálne majú všetky významnejšie strany podľa prieskumu SME dokopy len okolo 150-tisíc členov, menej ako päť percent všetkých dospelých. Pritom v našej parlamentnej demokracii majú šancu riadiť štát a vplývať na jeho vývoj takmer výlučne len straníci.
„Je to podpriemer,“ hovorí prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov. „Občania politickým stranám nedôverujú.“ Príčinu malého záujmu vidí aj v tom, že politická angažovanosť neprináša výrazné výhody. Radový člen v strane môže získať hlavne väčší pocit spolupatričnosti.
Vedúca Katedry politológie na Filozofickej fakulte UK Soňa Szomolányiová tvrdí, že v porovnaní so štátmi strednej Európy ide o štandard: „K poklesu členstva dochádza aj v stabilných demokraciách.“ Aj ona si však myslí, že päť percent je málo. Niektorí politológovia odhadujú, že by bolo dobré, keby straníci tvorili asi desatinu dospelého obyvateľstva.
BORIS ZEMKO
Príbuzné článkySlovenský ideál = šesť politických strán
Byť členom troch strán nebolo nič zvláštne, ale tri legitimácie mal len hochštapler
Počet členov významnejších strán