
Premiér Leszek Miller sa vrátil ako víťaz. FOTO - REUTERS
né zložky tvrdo potlačili opozičné sily. „Wojciech Jaruzelski zvolil 13. decembra 1981 menšie zlo a my sme 13. decembra 2002 zvolili väčšie dobro,“ komentoval výsledky summitu prezident Aleksander Kwasniewski.
„Predpokladám, že takýto tvrdý postoj a silné stanovisko budeme mať aj v otázkach týkajúcich sa etiky,“ povedal biskup Tadeusz Pieronek, rektor Pápežskej teologickej akadémie v Krakove. Spokojný sa zdá aj vicepremiér a šéf koaličnej Poľskej ľudovej strany (PSL) Jaroslaw Kalinowski, ktorý ešte v Kodani povedal: „To, čo dnes máme, je výsledkom tvrdých vyjednávaní, sily, nervov. A to sa oplatí, lebo takéto podmienky si v Poľsku málokto vedel predstaviť“. Postoj PSL, ktorá vo vláde zastupuje poľnohospodárov, je veľmi dôležitý. Ešte pred summitom hrozilo PSL odchodom z vládnej koalície v prípade, že roľníci po vstupe nebudú mať dobré podmienky. PSL síce ešte nezverejnila oficiálne stanovisko, ale očakáva sa, že ľudovci vládne snahy podporia.
Jozef Oleksy, predseda parlamentného európskeho výboru, povedal: „Tí, ktorí sa sťažovali, že Poľsko vstupuje na kolenách, že nemá šance, musia zmeniť názor.“
Úspech potešil politikov z opozičnej Občianskej platformy. Ostatné opozičné strany sa vyjadrili skepticky. Podľa pravicovej strany Právo a spravodlivosť (PiS) sú vyjednané podmienky vstupu Poľska do EÚ lepšie než predchádzajúci európsky „diktát“, ale to neznamená, že PiS už sa rozhodla, ako bude hlasovať v referende. Najtvrdšie stanovisko zaujala nacionalistická Liga poľských rodín, ktorá žiada demisiu vlády.
O členstve Poľska v EÚ rozhodnú občania v referende pravdepodobne v júni budúceho roka. „Teraz je hlavným problémom presvedčiť tých, ktorí pochybujú, že vstup do EÚ má zmysel,“ povedal bývalý minister zahraničných vecí Bronislaw Geremek. Prvý nekomunistický premiér Tadeusz Mazowiecki podčiarkuje, že kľúčová bude účasť v referende.
Z tých, ktorí sa dnes vyjadrujú, že pôjdu k referendovým urnám, bude 68 percent hlasovať za vstup Poľska do EÚ, proti je 20 percent a 12 percent nemá názor. Najväčšími skeptikmi sú poľnohospodári – až 48 percent z nich je proti vstupu a 31 percent je za. Tradične najviac odporcov únie je v radoch Ligy poľských rodín – 48 percent a populistickej Sebaobrany – 45 percent.
PRE SME – MALGORZATA
WOJCIESZYNSKA