na konferenciu pozorovateľov, delegátov uchýlila po tom, ako tak odmietol urobiť belgický Brusel.
„Myslím, že budúcnosť Iraku bude demokratická, pluralitná a federálna,“ povedal v sobotu delegátom Džalál Talabání. Federalizácia je jednou z kľúčových požiadaviek irackých Kurdov, ktorí žijú prevažne na severe krajiny. Je ich cenou za to, že nebudú požadovať rozdelenie Iraku. Zachovanie jednoty Iraku je tiež jedným z deklarovaných cieľov Spojených štátov, ako to potvrdil prezident George Bush vo svojom tohtoročnom prejave v OSN.
Podľa usporiadateľov sa na konferencii zúčastnilo viac ako 300 delegátov. Zastupovali 50 strán a zoskupení. Viacero z nich až doteraz nebolo ochotných spolu komunikovať, čo bolo i dôvodom niekoľkých odkladov konferencie. Každopádne reálna vyhliadka, že sa budú rozdeľovať vládne posty a silný americký tlak ich posunuli do jednej sály v nenápadne stráženom londýnskom hoteli. Medzi najvýznamnejšie osobnosti irackej zahraničnej opozície, ktoré sa zúčastnili na konferencii, patria Kurdi Masúd Barzání a Džalál Talabání. Okrem nich tam bol aj Ahmad Šalabí, ktorý riadi londýnsku exilovú skupinu Iracký národný kongres, ktorá sa snaží pôsobiť ako zastrešujúca organizácia viacerých strán. O Šalabím sa niekedy hovorí ako o budúcom prezidentovi.
Cieľom dvojdňovej porady bolo dospieť k náčrtu princípov, ktorými by sa nová demokratická vláda Iraku mala riadiť. Porada tiež vytvorila koordinačné orgány, aj keď hovoriť o exilovej vláde je vraj podľa delegátov zatiaľ veľmi predčasné. Konferencia prijala na záver deklaráciu demokratických princípov, ktorá by mohla byť osnovou budúcej ústavy.
Rozpory medzi irackou opozíciou nie sú len osobnými spormi a hádkami o postavenie. Odrážajú tiež etnickú a náboženskú pestrosť Iraku. Hlavné línie možných sporov vedú medzi Kurdmi a zvyškom Iraku a medzi šíitmi a sunnitmi.
V čase londýnskej konferencie inšpektori OSN pokračovali v Iraku v kontrolách. V sobotu sa vrátili do Strediska nákazlivých chorôb, kam sa nemohli v piatok dostať a prezreli si aj zariadenia, ktoré mali slúžiť na vývoj balistických rakiet.
Jiří Majstr, čtk