BRATISLAVA – „Neprichádzajte do Bruselu pýtať sa, čo máte robiť. My to nevieme, nevieme vám poradiť ako na to,“ povedal Christopher Donnelly, osobný poradca generálneho tajomníka NATO pre strednú a východnú Európu. Vo včerajšej prednáške hovoril aj o tom, ako sa zmenili bezpečnostné podmienky vo svete a že Slovensko sa ako budúci člen NATO bude musieť prispôsobiť.
Zmeniť sa bude musieť celé NATO vrátane krajín ako Veľká Británia či Nemecko. Podľa Donnellyho všetci vedia, ako to bude vyzerať, ale ešte neexistuje model, ako želaný stav dosiahnuť. „Možno bude potrebná revolúcia a úplná zmena vzťahu spoločnosti a armády,“ tvrdí.
Očakáva, že ozbrojené sily budú musieť byť využiteľné v oveľa širšom rozsahu ako dnes. „Možno budú musieť aj bojovať,“ pripustil Donnelly.
Slovensko bude musieť premýšľať, akým spôsobom prispeje do systému kolektívnej bezpečnosti. Už teraz má pripravené jednotky schopné pôsobiť vo vysokohorskom teréne. Aliancia však nebude zasahovať do rozhodnutia, ako sa bude špecializovať naša armáda.
Zmenené NATO bude čeliť novému zoznamu hrozieb, ktoré budú rovnaké pre USA aj Slovensko. Donnelly doň zaradil organizovaný zločin, korupciu, slabo strážené hranice, ale najmä globálny terorizmus.
Dôležitým faktorom bude zabezpečenie interoperability. V budúcnosti už spolupráca nebude obmedzená iba na vojenskú oblasť. Členské krajiny budú spolupracovať napríklad pri ochrane hraníc či v oblasti vnútra. Donnelly informoval o zámere, aby hranice s Ukrajinou strážili aj španielski vojaci.
Na zvýšenie interoperability treba prelomiť aj tradičné bariéry medzi ministerstvami. Studená vojna rozdeľovala vnútornú a zahraničnú bezpečnosť, tieto rozdiely sa za posledný rok zmenšovali. „Treba nájsť spôsob komunikácie medzi ministerstvami, ktoré sa vytvorili počas studenej vojny,“ povedal Donnelly.
„Dúfame, že sa nám podarí odstrániť rozdielnosť a obe inštitúcie sa dohodnú,“ hovorí Donnelly o diskusii medzi NATO a Európskou úniou o budúcnosti kolektívnej bezpečnosti. Dúfa, že k rozhodnutiu dôjde do konca roka. (rp)