BRATISLAVA – Slovensko výmena názorov o maďarskom zákone o zahraničných Maďaroch medzi vládami oboch krajín „neuspokojuje“ a želá si, aby Maďarsko poskytovalo pomoc maďarskej menšine na Slovensku na základe medzištátnej zmluvy z roku 1995.
„Neprináša to, čo by sme v tejto chvíli potrebovali – vzájomné porozumenie a zníženie politického napätia,“ píše sa v liste, ktorý včera poslal štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok svojmu maďarskému kolegovi Andrásovi Bársonyovi. List obsahoval reakciu na maďarskú odpoveď k pätnástim pripomienkam slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu.
Z vyhlásenia, ktoré do SME poslala kancelária slovenského ministerstva zahraničia, vyplýva, že Bratislava neustúpila od stanoviska, podľa ktorého je tzv. krajanský zákon neprijateľný ako celok. Navrhla zvolanie medzištátnej komisie pre menšiny, ktorá by vyriešila formu, akou ich Maďarsko môže podporovať, ale na báze existujúcej medzištátnej dohody.
Slovenské stanovisko neobsahuje ani len diplomatickú vetu: „Postoje oboch strán sa priblížili.“ Signalizuje, že Bratislava nevidí riešenie v hľadaní dohody o pätnástich bodoch, ktoré zákonu vyčítal premiér na novembrovom rokovaní v Budapešti – spomínala sa v nich predovšetkým exteritorialita a vytváranie právnych vzťahov s Maďarskom.
Maďarsko v svojej odpovedi bod za bodom analyzovalo slovenské pripomienky, väčšinou sa s odvolaním na medzinárodné normy snažilo dokázať, že boli neopodstatnené. Hovorca kancelárie maďarského premiéra Elemér Kiss však tento týždeň pripustil, že Maďarsko je ochotné do pripravovanej novely tohto zákona zahrnúť aj ďalšie pripomienky svojich susedov.
Takýto spôsob riešenia sporu prijalo tento týždeň Rumunsko, s ktorým sa Maďarsko v princípe dohodlo. Denník Népszbadság citoval expertov, podľa ktorých novela zákona o zahraničných Maďaroch už nemôže byť schválená do konca roka tak, ako to vláda pôvodne chcela.
V januári má predložiť svoju správu komisii Rady Európy pre menšiny jej spravodajca Erik Jürgens, ktorý patrí medzi veľkých kritikov maďarského zákona. Komisia dala Maďarsku do konca roka čas, aby zákon zladilo s európskymi normami a urovnalo spor so susedmi.
(kl)