Mladí ľudia sú otvorenejší zmenám a prirodzene ich zaujímajú nové veci. Preto aj radi cestujú. Prečo teda nespojiť príjemné s užitočným? Nutnosť získať čo najlepšie vzdelanie so spoznávaním nových ľudí, ich spôsobu života a cudzích krajín. Všetky tieto pozitíva spája v sebe štúdium zahraničí. Túto možnosť ponúkajú rôzne agentúry v podobe krátkodobých i dlhodobých študijných pobytov v krajinách po celom svete.
Pozor: nechystajte sa na výlet!
Americká kultúrna výmena (AKV) je organizácia, ktorá prostredníctvom partnerských organizácii umožňuje mladým ľuďom študovať jeden rok na stredných školách v USA, Nemecku či Francúzsku a okrem toho výborne sa naučiť cudzí jazyk a spoznať ľudí a kultúru krajiny omnoho lepšie ako by sa mu to podarilo na prázdninovom výlete.
Príručka pre študenta a jeho rodičov, ktorú vydala AKV však nádejných adeptov varuje: Takýto pobyt v žiadnom prípade nie je výlet, ani predĺžené prázdniny!
S novou rodinou budete skutočne žiť
Študent má samozrejme povinnosť chodiť do školy a okrem toho v „novom domove“ bude bývať v hostiteľskej rodine a ako jej nový člen by sa mal normálne podieľať na chode domácnosti. Za to dostane neoceniteľnú podporu v podobe pomoci pri zoznamovaní sa s cudzou krajinou a novým spôsobom práce.
Aby spolužitie s budúcou hosťovskou rodinou bolo čo najlepšie, neprideľuje študentov rodinám organizácia, ale hosťovská rodina si vyberie študenta, o ktorom predpokladá, že si s ním bude rozumieť. V tejto rodine bude študent počas celého pobytu v zahraničí žiť. Pokiaľ medzi rodinou a študentom dôjde k problémom, vyrieši ich miestny zástupca agentúry (koordinátor). Pokiaľ sa problémy nebudú dať vyriešiť, študent bude premiestnený do inej rodiny. A.I.S.E. venuje maximálnu pozornosť výberu hosťovských rodín. Všetky musia spĺňať kritéria morálne, psychologické aj finančné.
K normálnemu životu patrí aj zábava
Keď sa však udomácnite, zostane vám čas aj na zábavu a spoznávanie nového prostredia. Americký partner AKV A.I.S.E organizuje napríklad počas roka pre zahraničných študentov dva veľké výlety. Medzi najpopulárnejšie už tradične patrí výlet do New Yorku a Washingtonu D.C., kde si študenti pozrú pamätihodnosti, navštívia múzeá a pozrú si divadelnú hru na Broadwayi. Veľmi obľúbený je tiež zimný výlet na floridské pláže a Disneylandu, alebo lyžovačka v coloradských lyžiarskych strediskách.
Spoznáte nielen krajinu ale aj sami seba
I keď financovať svojmu dieťaťu takýto študijný pobyt nie je zrejme pre bežnú slovenskú rodinu vôbec jednoduché, mnohí potvrdili, že takéto rozhodnutie sa im oplatilo. „Veď čo môžete urobiť pre svoje dieťa viac, ako poskytnúť mu dobré vzdelanie?“ hovorí riaditeľ AKV Tomáš Szabo.
A napokon, pri zvažovaní všetkých pre a proti je dobré uvedomiť si ešte niečo: je určite veľmi zaujímavé vidieť nové krajiny a veľmi užitočné naučiť sa perfektne cudzí jazyk, ale mladí ľudia, ktorí takouto skúsenosťou prešli si pochvaľujú aj to, čo im na začiatku pobytu v cudzine robilo problémy: naučili sa robiť samostatné rozhodnutia a zároveň niesť za ne aj zodpovednosť. „Keď som odchádzala do štátov, bola som vlastne ešte dieťa,“ potvrdzuje účastníčka takéhoto pobytu. „Vrátila som sa ako človek, ktorý si dokáže zvážiť čo je pre neho dôležité a na čom mu skutočne záleží.“
Podmienky prijatia
Vek: 15 – 18 rokov
Najstarší študenti - narodení po 1.marci 1985
Najmladší študenti - dátum narodenia do 1. septembra 1988
Fyzické a psychické zdravie
Nesmiete mať vážne zdravotné problémy, ktoré si vyžadujú pokračujúcu lekársku liečbu alebo stály lekársky dohľad. Môžete mať bežné alergie s výnimkou alergie na domáce zvieratá.
Znalosť jazyka
Vaša znalosť jazyka má mať slušnú stredoškolskú úroveň, hneď od začiatku by ste sa mali dohovoriť v bežných situáciách a aspoň pasívne sledovať školské vyučovanie. Ideálne sú aspoň 3 roky výučby angličtiny, francúzštinu sa odporúča učiť aspoň dva roky. Vašu znalosť angličtiny overia v AKV testom, ktorý vyžaduje A.I.S.E. ako povinnú súčasť prijatia do programu.
Dobrý prospech
Prihlásení študenti by nemali mať štvorky. Do programu sú prijímaní iba výnimočne tí, ktorí majú jednu štvorku, nesmie však byť z humanitného predmetu ani z jazyka krajiny, do ktorej chcú ísť študovať a musí byť však kompenzovaná dobrými známkami z iných predmetov.
Cena pobytu
Poplatky - za jeden školský rok v USA je 2 840,- USD
za jeden školský rok v Nemecku je 3 670,- EUR
za jeden školský rok vo Francúzsku je 4 320,- EUR
za pol roka v Nemecku je 3 100,- EUR
za pol roka vo Francúzsku je 3 150,- EUR
za tri mesiace vo Francúzsku je 2 530,- EUR
V cene programu je zahrnuté:
výdavky spojené s umiestňovaním do rodiny a školy
dohľad pracovníkmi spolupracujúcej organizácie (v Nemecku ICX, v USA AISE, vo Francúzsku SILC) v jednotlivých školách a rodinách
dohľad pracovníka spolupracujúcej organizácie počas celého pobytu v rodinách
organizačné sústredenie v regióne, kde bude študent umiestnený pred odchodom do rodiny
ubytovanie a strava v hostiteľskej rodine
kontakt s kanceláriou AKV pred odchodom i počas celého pobytu v zahraničí
pravidelné písomné informácie o študentovi
V cene nie je zahrnuté
doprava z vlastného bydliska k hostiteľskej rodine v zahraničí
miestna doprava v hostiteľskej krajine
medzištátne a medzimestské telefonické hovory
školské pomôcky a učebnice
vreckové na osobné výdavky
O možnosti vybaviť si zdravotné poistenie na Slovensku sa informujte v kancelárii AKV
Termín podania prihlášok
Formuláre a ďalšie pokyny si môžu uchádzači so súhlasom rodičov vyžiadať v kancelárii AKV ihneď. Vyplnenú prihlášku musí mať AKV k dispozícii v prípade záujmu o Nemecko najneskôr do konca marca, v prípade záujmu o USA a Francúzsko do konca apríla 2003.
Autor: gal