Londýn 13. decembra (TASR) - Európski štátnici dnes na summite Európskej únie ukončia povojnové rozdelenie kontinentu, konštatujú dnes britské noviny Financial Times.
Železná opona síce padla roku 1989, ale mnohé bariéry, ktoré oddeľujú ľudí, nezmizli - predovšetkým obmedzenia práva pracovať v západnej Európe. Len málo Východoeurópanov si môže dovoliť vycestovať na Západ na viac ako pár dní, ak si cestu nemôžu financovať prácou. A bez slobody pracovať pritom niet skutočného voľného pohybu. Pre väčšinu obyvateľov východnej Európy preto najväčším prínosom členstva v EÚ nebudú peniaze z Bruselu, ale možnosť pracovať na Západe, domnievajú sa Financial Times.
Ale väčšina súčasných členov EÚ je ochotná poskytnúť im túto slobodu len veľmi opatrne. Spomedzi veľkých krajín je nápadnou výnimkou Veľká Británia, ktorá tento týždeň oznámila, že voči obyvateľom nových členských krajín nebude po ich vstupe uplatňovať žiadne obmedzenia.
Podobne sa už vyjadrili predstavitelia Holandska, Dánska, Švédska a Írska a čoskoro môže nasledovať Grécko. No Nemecko a Rakúsko, spolu s Talianskom, Španielskom a Francúzskom patria medzi tých, ktorí chcú obmedzenia zachovať. Únia totiž v tejto otázke pristúpila na kompromis, čo znamená, že jednotlivé štáty môžu uplatňovať prechodné obdobia v oblasti voľného pohybu pracovných síl až sedem rokov po prijatí nových členov v roku 2004.
Mnohí obyvatelia západnej Európy sa totiž obávajú, že ich zaplavia prisťahovalci z Východu. Podľa ekonómov je to však veľmi nepravdepodobné. Očakávaný počet pracovníkov, ktorí sa z východu presunú na západ, bude podľa odhadov Európskej komisie nízky, a navyše ľudia, ktorí sa do súčasnej EÚ sťahujú z východnej časti Európy, sú spravidla mladší, podnikavejší a s lepším vzdelaním ako je priemer na východe i na západe.
Preto je podľa Financial Times pravdepodobné, že budú prínosom pre hostiteľskú ekonomiku a budú vytvárať pracovné príležitosti pre iných, namiesto toho, aby vytláčali miestne obyvateľstvo z pracovného trhu.