KODAŇ – V dánskom hlavnom meste Kodaň sa včera zišli desiatky hláv európskych štátov, aby sa dnes pokúsili zjednotiť Európu rozdelenú po druhej svetovej vojne. Desať krajín, z toho osem z bývalého sovietskeho bloku, dostane pozvánku stať sa členmi Európskej únie.
Historickosť tejto chvíle politici pripomínajú v každom prejave. Ich slová zatiaľ protirečia realite – v Kodani sa tvrdo vyjednáva o peniazoch a idey idú bokom.
Hra o veľké peniaze, o ktoré sa únia naťahuje nielen s kandidátmi, ale aj vnútri medzi členmi, zatiaľ dokázala presvedčiť všetkých najmä o tom, že fungovanie únie treba zmeniť. Na summit preto prišiel aj prezident konventu o budúcnosti Európskej únie Valéry Giscard D‘ Estaigne.
Kandidáti by dnes mali uzavrieť kapitoly poľnohospodárstvo a rozpočet. Nespokojné je zatiaľ Česko, a najmä Poľsko, ktoré mieni vyjednávať do poslednej chvíle.
Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda odmietol špekulovať, čo urobí Slovensko, ak sa do dnešného večera Poľsko s úniou nedohodne. Visegrádska štvorka si totiž sľúbila postupovať spoločne. „Je v záujme Poľska, tak ako aj Slovenska, aby sme sa stali členskými štátmi únie. Myslím, že aj premiér Miller vie to, čo viem ja – toto je taká veľká historická šanca, že nepochybne všetci budeme vážiť svoje kroky tak, aby sme dosiahli maximum. Ale na druhej strane, aby sme sa pohybovali v horizontoch možného,“ povedal Dzurinda pre SME.
Posledné návrhy Dánska ako predsedníckej krajiny únie ešte mierne upravujú finančný balíček pre poľnohospodárstvo. „Stále platí ponuka, že kandidáti dostanú len 25 percent priamych platieb. Z európskych peňazí určených na rozvoj vidieka a z národných rozpočtov ich však môžeme zvýšiť až do 45 percent v roku 2004, 50 percent v roku 2005 a 55 percent v roku 2006,“ povedal pre SME Karol Zimmer, člen nášho tímu expertov.
„Odchádzame do Kodane s vierou, že sa budeme vracať ako krajina pozvaná rozšíriť úniu. Pozvanie Slovenska bude v priebehu jedného mesiaca druhým skutočne historickým míľnikom na našej ceste do euroatlantických bezpečnostných a ekonomických štruktúr,“ povedal pred odchodom v Bratislave premiér Mikuláš Dzurinda.
Slovensko má podľa neho pred dnešným rokovaním veľmi dobrú pozíciu. „Ak ju čo len obhájime, budeme spokojní. Neskrývame ale, že sa chceme pokúsiť ešte o čosi viac,“ povedal. Dánsky balíček je podľa neho oveľa lepší ako to, čo únia ponúkala pred začiatkom rokovaní. V roku 2004 by Slovensko malo byť v pluse 7 miliárd korún, čo je podľa Dzurindu toľko, koľko sme schopní v budúcoročnom rozpočte vyčleniť na budovanie diaľnic. Podarilo sa tiež dostať viac na Jaslovské Bohunice a hranicu s Ukrajinou. Dánsky balíček musia dnes potvrdiť ostatné členské krajiny.
BARBORA TANCEROVÁ