BRATISLAVA - Trh, ktorý budú od roku 2004 na Slovensku obhospodarovať správcovské spoločnosti penzijných fondov, zrejme nebude zo začiatku príliš veľký. Generálny riaditeľ sekcie sociálneho poistenia rezortu práce Ivan Švejna predpokladá, že do nového zmiešaného dôchodkového systému so sporením si na dôchodok neprejde viac ako milión súčasných prispievateľov do Sociálnej poisťovne.
„Skúsenosti z iných krajín, napríklad Čile, ukazujú, že keď ľudia dostali možnosť vybrať si medzi starým a novým systémom, v pôvodnom zostala spočiatku asi polovica občanov. Postupne, keď zistili, že nový systém je pre nich výhodnejší, sa ich počet zvýšil až na 95 percent,“ vyhlásil Švejna na medzinárodnej konferencii k dôchodkovej reforme. Ako dodal, sám si vie predstaviť aj povinný prechod súčasných poistencov na kapitalizáciu dôchodkových odvodov, ale obáva sa, že takýto postup vlády by sa stretol s odporom verejnosti. „Nie každý musí novému systému financovania dôchodkov dôverovať. Pokiaľ viem, takáto povinnosť prestupu bola zakotvená len v Kolumbii,“ povedal Švejna.
Občania budú mať podľa neho čas, aby si rozmysleli, či chcú využiť možnosť dôchodkového sporenia, keďže prestup nebude časovo ohraničený. Ak si však človek začne zhromažďovať svoje zdroje v niektorom z dôchodkových fondov, už sa nebude môcť vrátiť do priebežného systému. Švejna zároveň pripomenul, že diskusia o tom, či bude sporenie povinné pre mladých ľudí, ktorí zatiaľ nie sú ekonomicky aktívni, ešte nebola na ministerstve uzavretá. „Drvivá väčšina reformujúcich krajín však nedala mladým ľuďom na výber,“ doplnil.
Na osobné účty by si podľa neho mali ľudia povinne odkladať toľko, aby si dokázali našetriť na dôchodky, ale zase nie príliš veľa na to, aby to demotivovalo silnejšie príjmové skupiny, ktoré sa dokážu o seba postarať. „Môj osobný názor je, že do druhého piliera by mala smerovať minimálne tretina až polovica poistných odvodov,“ vyjadril sa Švejna.
Predseda predstavenstva Across Investment Services, o. c. p., Július Strapek, ktorý patrí do Švejnovho tímu expertov na prípravu reformy, je za to, aby sa vedenie dôchodkových účtov decentralizovalo na komerčné subjekty, ktoré budú schopné efektívne informovať občanov o stave ich dôchodkového účtu. Zároveň upozornil, že dôchodkové fondy, ktoré budú investovať len do bezpečných aktív, na dôchodky nezarobia. „Ak by bola stanovená takáto povinnosť, vytvorili by sme druhý priebežný systém, ibaže na komerčnej báze,“ povedal Strapek.
Pri desaťpercentných odvodoch a predpokladanej 2,5-percentnej inflácii musí byť podľa Strapeka ročné zhodnotenie aktív aspoň 6 percent. Varoval však pred tým, aby štát určoval fondom ich výkonnosť. Podľa skúseností z iných krajín totiž v takej situácii dochádza k „tichým kartelovým dohodám“ a decentralizácia správy aktív stráca zmysel. (tasr)