
Štvrtým obhajcom Ivana Lexu sa stal jeho bývlý kolega z poslaneckých lavíc Ján Cuper (vľavo). Včera sa už spolu s Ľubomírom Hlbočanom predstavil aj na tlačovej konferencii. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Obhajcovia Ivana Lexu chcú vidieť spis, v ktorom vyšetrovateľ obvinil ich klienta z objednania vraždy Róberta Remiáša. Zákon hovorí, že ani vyšetrovateľ, ani prokurátor v závažných prípadoch nemusia advokátom spis ukázať. Obhajcovia dostali uznesenie o obvinení.
Jeden z advokátov bývalého šéfa SIS Ľubomír Hlbočan tvrdí, že uznesenie vyšetrovateľa už dopredu vynieslo rozsudok, lebo sa v ňom píše, že Lexa svojím konaním naplnil skutkovú podstatu trestných činov. Uznesenie vyčítal vyšetrovateľovi aj sudca okresného súdu Roland Kemény.
„Sudca si to podľa mňa pomýlil a vôbec to nemal konštatovať. Je logické, že ak sa naplnia znaky určitého trestného činu, toto sa tam uvedie,“ hovorí dozorujúci prokurátor prípadu Michal Serbin.
Obhajcovia vyslovili domnienku, že o terajšej Lexovej väzbe rozhodoval okresný súd preto, aby posledným odvolacím senátom bol krajský súd a vec neskončila na Najvyššom súde. Ten je totiž podľa nich zatiaľ najspravodlivejší. Až po upozornení novinárov, že o väzbe vždy rozhoduje okresný súd, pripustili, že ide o nedorozumenie.
Obhajcovia sa sťažovali, že polícia chce zastrašovať sudcov, keď začala trestné stíhanie vo veci rozhodnutia senátu Najvyššieho súdu o prepustení Lexu na slobodu v lete tohto roku.
Lexa zasa zvažuje žalobu na ochranu osobnosti na vyšetrovateľa prípadu Júliusa Šáraya, ktorý v rozhovore pre SME na otázku redaktora, ako vnímal Lexu, keď sa s ním rozprával, povedal: „Profesionálne. V živote stretávam množstvo vagabundov, takže som asi profesionálne deformovaný.“ Šáray včera povedal, že závažnosť prípadu mu nedovoľuje výroky obhajcov komentovať.
Obhajcovia trvajú na tom, že Lexa je politickým väzňom, a sťažujú sa aj na médiá.
Hlbočan nepovedal, či sa bude pri obhajobe snažiť, aby objednanie Remiášovej vraždy, ktorý bol spojkou svedka v kauze únos Michala Kováča mladšieho, bolo považované za amnestovaný čin. Podľa neho by sa tým mal zaoberať prokurátor a sudca.
„To sú rozprávky. Nemá to súvislosť. Pomaly sa bude amnestia vzťahovať aj na toho, kto ukradne počítač a povie, že to spáchal v súvislosti s únosom,“ reagoval Serbin.
Lexu vzal okresný sudca Kemény do väzby po vyšetrovateľom obvinení, že si objednal Remiášovu vraždu. Sudca si nemyslí, že by Lexa utekal alebo ovplyvňoval svedkov, keby zostal na slobode, do väzby ho vzal pre podozrenie zo závažného trestného činu. Advokáti podali proti rozhodnutiu sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať bratislavský krajský súd. Včera ráno sťažnosť ešte na súde nebola.