Ako nás informoval koordinátor toxickej kampane Greenpeace Martin Hojsík, dôvodom podania je podozrenie, že v kauze nekoná odbor životného prostredia OÚ v Prievidzi správne. „Výsledky analýz odpadových vôd, ako i samotné vyhlásenia vedenia Nováckych chemických závodov dokazujú, že výroba trichlóretylénu v závode pokračuje i napriek tomu, že podľa rozhodnutia odboru životného prostredia OÚ z júna 1999 sa mala jeho výroba skončiť 30. septembra tohto roku,“ konštatuje Martin Hojsík.
Toto rozhodnutie je podľa právnej analýzy, ktorú si nechalo vypracovať hnutie Greenpeace, právoplatné a vykonateľné. „Skutočnosť, že si závody splnili svoju povinnosť, ktorá im vplýva z nového vodného zákona, nijako neovplyvňuje povinnosť dodržať pôvodné rozhodnutie okresného úradu. Rozhodnutie totiž nebolo nahradené iným. Podľa našich právnikov zostáva rozhodnutie OÚ v platnosti aj podľa nového zákona o vodách,“ konštatuje Hojsík.
Podľa informácií vedenia Nováckych chemických závodov predložia do konca marca budúceho roku program opatrení na postupné znižovanie vypúšťaného množstva trichlóretylénu. Ak nebudú dostatočné, sú pripravení výrobu odstaviť. (eta)