
FOTO PRE SME
V Topoľčanoch bol totiž jeden z najväčších trhov v Hornom Uhorsku, na ktorom sa predávala vlna a námestie sa hmýrilo nosičmi vriec, teda žochármi. Nosič s výrazom sympatického človeka, figliarskym úsmevom a upracovanými rukami čaká na prácu tak, ako na ňu voľakedy čakali ozajstní nosiči. Traduje sa, že na podošvách mali napísanú cenu, pod ktorú sa ani nepohli. Starší ľudia vraj v bronze spoznali konkrétnu osobu.
„Bronzový žochár sedí na pôvodnej dlažbe, je opretý o lavičku a okoloidúcim robí spoločnosť. Kto si k nemu sadne, nie je sám. Môže sa posadiť i na jeho nohy či vrece. Zavrhol som klasickú sochu na podstavci. Chcel som, aby bola blízko k človeku, pretože je súčasťou oddychovej časti námestia,“ hovorí Žilík.
Námestie bolo zrekonštruované za 52 miliónov korún a odovzdané v auguste tohto roku. Zámerom architekta Tibora Zelenického bolo zakomponovať doň historické prvky. Niekdajšia cesta námestím je naznačená pôvodnou dlažbou. Dvojstudňa z dielne pripomína historickú studňu, ktorá stála na námestí v minulosti. Ďalšia studňa zaujme bronzovou mrežou, na ktorej sedí žaba.
Žochár v pôvodnom návrhu nebol. S nápadom doplniť ho na námestie prišiel Žilík a žiadali si ju aj obyvatelia mesta, ktorých prezývajú žochári. Magistrát napokon našiel ďalšie peniaze, vypísal súťaž, v ktorej komisia vyberala z niekoľkých návrhov. Kompozične jej najviac sedela Žilíkova neformálna figúrka, ktorá má na námestí vytvárať pohodu. JANA BEŇOVÁ
- JOLANA ČULÁKOVÁ