BAGDAD,WASHINGTON – Odborníci OSN včera v Iraku hľadali stopy po zbraniach hromadného ničenia v šiestich objektoch. Sedem inšpekčných tímov prezeralo šesť irackých objektov podozrivých z výroby zakázaných zbraní. Od konca roka by malo v Iraku pôsobiť asi sto odborníkov.
Bagdad sa k inšpekciám nevyjadril, zato odsúdil stredajšiu dohodu USA – Katar o prítomnosti amerických jednotiek v oblasti. Iracké vedenie varovalo arabský svet, že zväčšujúce sa americké sily v Perzskom zálive tam chcú zostať natrvalo. Dohoda okrem iného umožňuje rozšíriť v krajine základňu, na ktorej už pôsobí štyritisíc vojakov a ktorá je najväčším zbrojným skladom armády USA v oblasti.
Vo Washingtone zatiaľ s americkou vládou rokovala iracká opozícia. Vojenskí a civilní oponenti režimu Saddáma Husajna žiadali garanciu, aby Spojené štáty ušetrili irackú armádu v prípade, že sa rozhodnú násilne zvrhnúť Husajnov režim. Brigádny generál po rokovaniach zdôrazňoval, že armáda musí byť zachovaná. „Pokiaľ majú byť vedené vojenské operácie kvôli zvrhnutiu terajšieho irackého režimu, tieto operácie sa nesmú zameriavať na infraštruktúru, civilistov a ozbrojené sily,“ vyhlásil exilový generál Nadžíb Salhí. Podľa Alberta Jeldu, irackého účastníka rozhovorov bude budúca iracká vláda armádu potrebovať pri zaisťovaní bezpečnosti. Rozhovory sa týkali úloh irackej armády po zvrhnutí Husajnovho režimu. Otázkou, ako zvrhnúť režim Saddáma Husajna, sa ani Iračania, ani Američania vo Washingtone nezaoberali. (čtk)