
Hlava severokórejskej delegácie v Soule (vľavo) Kim Chun-gun.
FOTO – REUTERS
PCHJONGJANG, WASHINGTON – Komunistická severná Kórea včera vystrašila svet: oznámila, že obnoví svoj jadrový program. Kórea síce hovorí, že jej ide o elektrinu, ale Amerika ju podozrieva, že chce vyrábať atómovú zbraň.
Pchjongjang tvrdí, že nemá inú možnosť. K riskantnému kroku ho vraj prinútili Američania, keď minulý mesiac prerušili dodávky vykurovacej nafty. Krajina, ktorá je v stave permanentného hladu, vraj bez 500-tisíc ton nafty zimu neprežije. Preto chce otvoriť starú jadrovú elektráreň.
Kórea však nespomína ďalšie dôležité fakty. Jadrový program elektrárne chce obnoviť necelé dva mesiace po tom, ako priznala, že aj napriek dohodám celé roky pracovala na výrobe jadrovej zbrane.
Nie je jasné, či komunistický krok súvisí so zadržaním severokórejskej lode, ktorá prevážala rakety Scud. Isté však je, že napätie medzi severnou Kóreou a Amerikou sa stupňuje.
Kórea sa zaviazala, že zastaví svoj jadrový program v roku 1994. Južná Kórea, Japonsko a Amerika na odplatu sľúbili, že jej postavia dva ľahkovodné jadrové reaktory, ktoré produkujú len zanedbateľné množstvo plutónia. Amerika Pchjongjangu zaručila aj dodávky vykurovacej nafty. Washington ich zrušil v snahe zatlačiť jeden zo štátov osi zla do kúta.
Kórea zastavila pred ôsmimi rokmi jadrový program, ktorý pracoval s plutóniom. Prednedávnom však priznala, že potajme pracovala s obohateným uránom.
Odborníci upozorňujú, že zo starých elektrární môže jednoducho a rýchlo získať dostatok plutónia na výrobu viacerých jadrových zbraní. Podľa niektorých amerických predstaviteľov Kórea dokonca jednu alebo dve takéto zbrane už môže mať.
Otázkou zostáva, čo je skutočným dôvodom kórejskej jadrovej hry. Podľa jedných Pchjongjang jednoducho reaguje na tvrdšiu politiku Washingtonu. Prezident George Bush zaradil komunistickú Kóreu spolu s Irakom a Iránom na os zla.
Podľa väčšiny expertov však chce severná Kórea získať lepšiu pozíciu na rokovania s Amerikou o dodávkach energie. „Chcú novú dohodu so Spojenými štátmi,“ povedal denníku The New York Times analytik juhokórejského Inštitútu národného zjednotenia Choi Ťing Wook.
(kos)