
Zdroj Reuters

FOTO - REUTERS
KOUROU – Odložený štart európskej nosnej rakety Ariane-5 Plus sa skončil katastrofou. V stredu hodinu a pol pred polnocou SEČ ju museli po štarte zničiť výbuchom, pretože sa odchýlila od kurzu. Rozhodnutie o detonácii museli spraviť vo vesmírnom stredisku Kourou vo Francúzskej Guayane len tri minúty po štarte. Európsky vesmírny program dostal ďalší ťažký úder. Do vĺn Atlantického oceánu sa zrútilo 600 miliónov dolárov.
Najsilnejšia civilná nosná raketa mala po prvý raz vyniesť na obežnú dráhu rekordne ťažký desaťtonový náklad. Spoločnosť Arianespace tak chcela konkurovať Američanom, ktorí od augusta na orbitu úspešne vyslali dve rakety.
Dôvodom havárie je zlyhanie hlavného motora, ktorého výkon sa po štarte dramaticky znížil. Potom, ako sa od hlavného tela rakety oddelili dva prídavné zdroje, nebol tlak paliva v spaľovacej komore motora dostatočný. Počas prvých deviatich minút letu je úloha tohto motora rozhodujúca. Preto museli v riadiacom centre spustiť sebadeštrukčný mechanizmus.
Generálny riaditeľ programu Ariane Jean-Yves Le Gall sa hneď ospravedlnil klientom, ktorých satelity mala raketa vyniesť do vesmírneho priestoru – išlo o satelit Hot Bird Tm7 spoločnosti Eutelsat a o experimentálny satelit Stentor francúzskeho Národného strediska kozmických štúdií. Le Gall, viditeľne dojatý, označil udalosť za „vážny neúspech“.
Financovanie a poisťovanie veľmi drahých letov komunikačných technológií do vesmíru bude po tejto havárii ešte náročnejšie. Komerčné satelity pribúdajú na obežnej dráhe v posledných mesiacoch čoraz pomalšie. V roku 2000 ich rakety vyniesli 34, tento rok sa očakáva len 15.
Výbuch bol už štvrtým zlyhaním rakiet typu Ariane-5, ktoré vzlietli do kozmu štrnásťkrát. Pozorovatelia usudzujú, že tento neúspech bude znamenať koniec týchto rakiet.
Program Ariane uskutočňuje Európska kozmická agentúra, ktorá zahŕňa 15 členských krajín. Za 21 rokov európskeho vesmírneho programu to bol 157. let rakety Ariane a ôsme pochybenie.
Európa pritom zažila vesmírnu pohromu len pred pár dňami, keď ruská nosná raketa Proton nevyniesla päť ton vážiaci európsky komunikačný satelit do potrebnej výšky. Družicu francúzskej výroby Astra-1K, najväčší komunikačný satelit na svete, tento týždeň naviedli diaľkovo riadeným brzdným manévrom k pádu do Tichého oceánu.
(reuters, mch)