
Tri mesiace po tom, čo americké výzvedné lietadlo núdzovo pristálo na čínskom ostrove Chaj-nan, sa po častiach vracia na americkú základňu v Japonsku. Prvá časť lietadla bola prepravená na ostrov Okinava v nedeľu, zostávajúce diely mali byť prevezené dodnes. Lietadlo EP-3 sa počas prieskumného letu zrazilo s čínskou stíhačkou. Havária spôsobila vážne napätie v čínsko-amerických vzťahoch. FOTO - REUTERS
VIEDEŇ - Až 180 miliónov ľudí na celom svete užíva zakázané drogy, z nich 144 miliónov konzumuje marihuanu a hašiš, 20 miliónov povzbudzujúce látky na báze amfetamínov, 14 miliónov kokaín a 13,5 milióna opiáty (z toho deväť miliónov heroín). Vyplýva to z výročnej správy OSN o trendoch v oblasti zakázaných drog, ktorá bola zverejnená vo Viedni.
Za posledný rok bol podľa správy zaznamenaný pokles výroby opiátov, čo bolo spôsobené hlavne znížením produkcie v Afganistane, ktorý produkuje suroviny na 70 percent svetovej produkcie tohto druhu narkotík. Podľa expertov OSN je druhým najväčším producentom opiátov Barma, kde sa pestuje až 23 percent maku potrebného na ich výrobu. Asi päť percent sa vyrába v ostatných ázijských krajinách a dve v Kolumbii a Mexiku. V roku 2000 sa produkcia opiátov znížila na 4700 ton, čo predstavuje pokles o 19 percent.
Podobný „monopol“ ako má Afganistan v pestovaní maku, majú v produkcii koky Kolumbia, Peru a Bolívia. Zatiaľ čo v Peru a Bolívii sa znížilo pestovanie tejto plodiny, v Kolumbii sa výroba dlhodobo zvyšuje, a tak mierne stúpa aj celosvetová produkcia kokaínu.
Rekordný nárast zaznamenali experti OSN v spotrebe drog na báze amfetamínov, ktorých sa v roku 1999 ilegálne vyviezlo dvakrát viac než o rok skôr. Medzi tieto zakázané látky patrí syntetická droga extáza, ale i český pervitín. V deväťdesiatych rokoch mierne stúpol aj celkový objem ostatných pašovaných drog. Heroín sa pašuje hlavne tzv. balkánskou cestou, ktorá prechádza aj Slovenskom. Do krajín Severnej Ameriky smeruje približne tretina všetkých drog, štvrtina do západnej Európy, asi pätina do Ázie a len desatina sa dováža do južnej Ameriky. V Európe a Ázii na drogovom trhu „kraľujú“ opiáty, tradičným odberateľom kokaínu je Južná a Severná Amerika a marihuana sa najčastejšie konzumuje v Afrike. Hašiš, ktorý je konopným produktom, sa vyváža hlavne do krajín západnej Európy a vyrába sa hlavne v Maroku.
Najväčší nárast spotreby bol zaznamenaný na trhu s amfetamínovými povzbudzujúcimi látkami a produktmi z konope. Zatiaľ čo v západnej Európe trh s heroínom skôr stagnuje, vo východnej Európe a v mnohých krajinách Ázie sa jeho konzumácia zvýšila. Česká republika podľa OSN vedie v rebríčku konzumentov marihuany v strednej a východnej Európe pred Poľskom a Slovinskom a dosahuje v ňom hodnoty porovnateľné s krajinami západnej Európy. (čtk)