
Na britskú vojenskú základňu v severnom Yorkshire včera vniklo viac ako sto aktivistov ochranárskej organizácie Greenpeace. Pripútali sa k niektorým zariadeniam a vyliezli na strechu. Polícia potvrdila, že na základni došlo k „incidentu“, ale odmietla uviesť ďalšie podrobnosti.
Aktivisti z Británie, Dánska a USA vnikli na základňu Menwith Hill neďaleko Harrogate, ktorú vláda v Londýne prenajala USA, na protest proti americkým plánom. USA chcú britskú základňu využiť na svoj systém národnej protiraketovej obrany. Práve táto základňa je považovaná za kľúčový uzol odpočúvacieho systému Echelon. Podľa Helen Wallaceovej, ktorá sa pripútala k vodnej veži, niekoľkých členov Greenpeace už zatkli, ale aj napriek tomu mienia aktivisti pokračovať vo svojom proteste, aby svet upozornili, že Menwith Hill je „súčasťou Bushovho nebezpečného plánu hviezdnych vojen“. Britský premiér Tony Blair sa zatiaľ ešte stále jasne nevyjadril, či Bushov projekt NMD podporí. FOTO - REUTERS
LONDÝN - Vzdelaní ľudia zriedkavejšie trpia depresiami, motivuje ich túžba niečo dosiahnuť a sú zdravší ako tá časť populácie, ktorá opustila školské lavice príliš mladá, tvrdí najnovšia britská štúdia. Je všeobecne známe, že vysokoškoláci majú lepšiu prácu a vyššie platy ako menej vzdelaní ľudia, ale výsledky výskumu odborníkov z londýnskeho inštitútu pre vzdelanie naznačujú, že aj psychický, fyzický a citový vplyv vzdelania na človeka má svoj význam.
Vedci totiž zistili, že vzdelanie pomáha ľuďom pri riešení problémov a zvládaní ťažkých situácií, ako je rozvod, ovdovenie či strata zamestnania. Okrem toho vzdelaní ľudia bývajú zdravší, pretože tak nezanedbávajú preventívne lekárske prehliadky, ktoré kombinujú so zdravou stravou. Na druhej strane však študovaní jedinci častejšie odkladajú manželstvo, ale aj materstvo. (tasr)