Zatiaľ čo ich politickí lídri hovoria v súvislosti s rozšírením únie o historickej výzve, oni sa o proces zjednocovania takmer nezaujímajú. Dokonca ani keď ide o zavedenie novej meny v členských štátoch, sa Európania z elitného klubu za informáciami o tom, ako historická menová unifikácia prebehne, príliš nehrnú.
Veľmi dobrým príkladom apatie je decembrový summit EÚ vo francúzskom Nice. Až 41 percent občanov povedalo, že o tejto udalosti, ktorá sa kandidátom na vstup videla taká dôležitá, nič nevedia. Toto francúzske mesto je známe plážami, a nie zmluvou, ktorú v ňom uzavreli politici, píše ironicky britská BBC.
Menej než polovica obyvateľov krajín Európskej únie (44 percent) má záujem o debatu o budúcnosti Európy s inštitúciami Európskej únie. Zhruba rovnaké množstvo (42 percent) o zajtrajškoch EÚ diskutovať ani nechce. Väčšina občanov v krajinách únie by sa na diskusii nezúčastnila, pretože si myslí, že toho o EÚ nevie dosť, aby sa k téme vyjadrila. Šesť mesiacov pred zavedením eura len dvadsať percent ľudí vie, aká je aktuálna hodnota ich meny oproti euru. Mnohí sú presvedčení, že túto menu budú používať aj občania Veľkej Británie, Švédska a Dánska. Tieto štáty sa však rozhodli zostať mimo eurozóny. V súvislosti s Britániou sa splietlo až 20 percent Talianov, ktorí sa považujú za veľmi dobre informovaných o veciach európskych. Britániu považovali za kandidátsky štát aj napriek tomu, že je členom EÚ už od roku 1973. Najväčší „dopyt“ je v únii po štátoch, ktoré do nej ani nechcú vstúpiť - vyše 20 percent ľudí by medzi novými členmi rado videlo Nórsko a Švajčiarsko aj napriek ich rozhodnutiu nevstúpiť do tejto inštitúcie.
Priority obyvateľov EÚ jasne ukazujú, že košeľa je im bližšia ako kabát. V rámci úvah o budúcnosti EÚ by sa podľa jej občanov malo hovoriť najmä o boji proti nezamestnanosti (53 percent), o právach občanov (52 percent), o bezpečnosti potravín (50 percent), a o životnom prostredí (48 percent).
(mch)
Najpríťažlivejší kandidáti
*Švajčiarsko 21%
*Nórsko 21%
Poľsko 18%
Maďarsko 16%
Česká republika 12%
Turecko 10%
*Švajčiarsko a Nórsko sa o členstvo v EÚ neuchádzajú