bezprávie spáchané na ľuďoch, ktorí chceli opustiť NDR a pritom riskovali svoje životy“. Predsedníčka strany Gabi Zimmerová však nevyslovila očakávané ospravedlnenie za streľbu na niekdajších nemecko-nemeckých hraniciach. Postavenie múru vysvetlila ako následok studenej vojny, za ktorý bol podľa jej slov spoluzodpovedný aj Západ. Dodala, že jej strany sa „hlboko dotýka osud obetí a obmedzovanie dôstojnosti a životných ciest mnohých ľudí“.
Splnomocnenkyňa Spolkového úradu na spracovanie dokumentov Stasi Marianne Birthlerová reagovala na vyhlásenie následníckej strany východonemeckých komunistov skepticky. Upozornila pritom na jesenné sa voľby do berlínskeho senátu, pred ktorými sa PDS snaží ukázať v lepšom svetle. Všeobecne sa očakáva, že v týchto voľbách získajú berlínski postkomunisti dosť hlasov na vytvorenie spoločnej vlády so sociálnymi demokratmi (SPD). Po Meklenbursku-Predpomoransku by to bola druhá červeno-červená koalícia v Nemecku.
Ťažným koňom PDS je jej dlhoročný líder Gregor Gysi, ktorého si až 65 percent Berlínčanov dokáže predstaviť na poste primátora. Primátor je v nemeckom hlavnom meste zároveň krajinským premiérom. Gysi, ktorý v čase NDR ako advokát obhajoval aj disidentov, je populárny najmä vďaka svojim mimoriadnym rétorickým schopnostiam, ako aj mnohým pragmatickým názorom. O niekdajšom múre Gysi už pred zverejnením oficiálnej rezolúcie povedal, že bol „antisocialistický, antidemokratický a antiemancipačný“.
Väčšina radových členov strany je však zrejme ešte stále úzko spätá s neblahou minulosťou NDR. Nečudo, veď asi 80 percent z nich má vyše 60 rokov. Predstavitelia tohto „betónového bloku“ sa netaja odporom proti reformnému úsiliu vedenia PDS, keď žiadajú „zoštátnenie veľkokoncernov“ alebo pojem bezprávny štát v súvislosti s NDR označujú za „úplne mylný a nemiestny“.
V týchto dňoch PDS potvrdila informácie magazínu Der Spiegel, podľa ktorých má jej predsedníčka Gabi Zimmerová štáb poradcov pozostávajúci z mnohých dlhoročných vysokých kádrov SED. V 34-člennej „rade starších“ je napríklad Oskar Fischer, ktorý bol v rokoch 1975 až 1990 ministrom zahraničných vecí NDR, bývalý člen politbyra SED Edwin Schwertner, člen ústredného výboru SED Manfred Werkwerth, ale aj stranícky maliar Willi Sitte a Honeckerov advokát Friedrich Wolff. Tento klub seniorov sa vraj stretáva raz za tri mesiace a Gabi Zimmerovej pomáha pri „hodnotení historických udalostí a vytváraní socialistickej politiky“, informoval Der Spiegel.
Aj vzhľadom na tento fakt ťažko uveriť záverečným slovám pondelkovej rezolúcie o Berlínskom múre: „PDS sa neodvolateľne oslobodila od stalinizmu SED.“
PRE SME - VLADIMÍR MÜLLER, Berlín