
Rudo Sloboda.
Súhlasíme so Slobodom a chceme vám na leto ponúknuť čítanie, ktoré pre vás budú písať slovenskí spisovatelia. Nebude nudné a nebude sľubovať nudné raje.
A začíname práve Rudom Slobodom, týmto svätcom, čudákom i guru, plachým i divokým rozprávačom, ktorý dobrovoľne odišiel z tohto sveta pred šiestimi rokmi.
V piatok na 7. strane uverejníme jeho prvotinu, poviedku Do tohto domu sa vchádzalo širokou bránou, ktorá vyšla v Mladej tvorbe v roku 1958 (prvýkrát vyjde knižne v úvodnom zväzku Súborného diela na jeseň tohto roku vo vydavateľstve L.C.A.).
Sloboda potom knižne debutoval o sedem rokov románom Narcis a rýchlo sa stal kultovým spisovateľom. Bol jednou z hlavných postáv novej prozaickej generácie, do ktorej patril aj Pavel Vilikovský či Pavel Hrúz. Aj oni sú medzi oslovenými autormi pripravovaného letného čítania, spolu s Laučíkom, Štrpkom, Kadlečíkom, Dušekom, Mitanom, Klimáčkom, Beňovou a ďalšími.
Im, ale najmä vám, bude počas leta patriť piatková siedma strana našich novín.
ALEXANDER BALOGH
FOTO – ALAN HYŽA