
Daniel Brezina (vpravo), hovorca Protikrízového výboru za skutočnú reformu verejnej správy, odovzdal včera v Bratislave slovenskému premiérovi Mikulášovi Dzurindovi (vľavo) tričko s nápisom Za skutočnú reformu – Najvyšší čas. „Budeme sledovať poslancov a ich hlasovanie uverejníme v denníkoch, aby občania videli, kto a ako zastupuje ich záujmy,“ povedal Brezina. FOTO TASR – VLADIMÍR BENKO
BRATISLAVA – Parlament včera do neskorých nočných hodín rokoval o reforme verejnej správy. Osud reformy je najmä v rukách SDĽ, ktorú viacerí rečníci obvinili z nezáujmu o reformu a jej zdržiavania. Poslanci hovorili hlavne o počte samosprávnych regiónov.
V parlamente vystúpil aj premiér Mikuláš Dzurinda. V prejave podporil model 12 regiónov, aby sa mohli rozvíjať oblasti ako Spiš, Zemplín, Gemer, Novohrad, Orava a Liptov. Povedal, že na nedávnom stretnutí s primátormi spišských miest sa všetci primátori vyjadrili za vznik samostatného spišského samosprávneho kraja. Podobnú skúsenosť mal aj na stretnutí s primátormi zemplínskych miest. „Líšili sa iba v názore, či by centrom mali byť Michalovce, či Humenné. V tom, že Zemplín by mal byť samostatným vyšším územným celkom, boli zajedno.“
Apeloval na nutnosť urobiť reformu aj kvôli pomoci Európskej únie. Jej peniaze na regionálne projekty nebude možné čerpať, pretože únia mieni rokovať len s regionálnymi samosprávami, ktoré na Slovensku zatiaľ nemáme.
Nezávislý poslanec Peter Tatár vidí problém v nechuti niektorých strán odovzdať moc regiónom, pretože „politická moc je stále prepojená na moc ekonomickú“.
Parlament dovolil vystúpiť aj predsedovi Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michalovi Sýkorovi, ktorý zopakoval podporu ZMOS pre variant členenia na 12 regiónov. Kritizoval, že zákony súvisiace s reformou verejnej správy sa schvaľujú postupne.
Diskusiu v budove parlamentu sledovali členovia protikrízového výboru, ktorí bojujú za skutočnú reformu verejnej správy. „V denníkoch uverejníme prehľad hlasovania každého poslanca aj s údajom, odkiaľ je. Občania v regiónoch si zaslúžia vedieť, kto stlačil hlasovacie tlačidlo za to, aby Poprad, Martin a Michalovce a ďalšie nedostali šancu stať sa sídlami samospráv, ktoré budú pracovať na rozvíjaní regiónov, a za to, že nevzniknú celky ako Spiš, Zemplín a Novohrad,“ povedal predseda Protikrízového výboru Daniel Brezina.
Hoci rozprava napredovala pomaly, je možnosť, že nástup na dovolenky poslancov prinúti zvýšiť tempo a hlasovať o zákone o samospráve VÚC a zákone o voľbách do samospráv VÚC už dnes.
PETER KUNDER