BRATISLAVA – Únosy detí, kupliarstvo, nútenie na prostitúciu, odoberanie orgánov na transplantáciu. Obchod s ľuďmi je na celom svete mimoriadne výnosný. Zisky z neho už asi štvornásobne prevyšujú zisky z pašovania drog. Na trase obchodníkov so ženami a deťmi ako významný bod figuruje aj Bratislava.
„Nie je to strašenie ani propaganda. Je to absolútna pravda a týka sa to aj nás. A musíme s tým niečo robiť,“ hovorí poslanec Juraj Švec, ktorý sa pred pár dňami vrátil zo zhromaždenia Rady Európy v Štrasburgu. Práve v správe jej parlamentného výboru sa hovorilo o Bratislave ako koridore obchodníkov s ľuďmi.
Polícii sa vlani prvýkrát podarilo odhaliť a objasniť dva prípady obchodu s deťmi na našom území.
Poslanci v Štrasburgu obvinili mnohé západné krajiny, že ony samy obchod s ľuďmi zneužívajú. V chudobných krajinách sa napríklad stáva, že rodičia odovzdajú svoje deti do bohatej cudziny v dobrej viere, že tam sa budú mať lepšie alebo ich rovno predajú. Bohaté štáty to však kontrolujú nedostatočne a benevolentným prístupom vlastne napomáhajú, aby obchod prekvital.
„Poslanci zhromaždenia Rady Európy, najmä z Británie, Holandska, Talianska a Francúzska priamo obvinili svoje vlády z nečinnosti, z toho, že ich vlastné obyvateľstvo sa podieľa na zneužívaní ľudí, čiže na novodobom otroctve. Keby bolo menej krajín, ktoré sú prijímateľmi, ten obchod by sa zásadne obmedzil.“
Zhromaždenie vyzvalo štáty, aby si vytvorili register hľadaných mladistvých ľudí. Podľa informácie hovorcu nášho ministra vnútra Jozefa Sitára „takýto register, pochopiteľne, naša polícia už má. Eviduje to odbor vyšetrovania“. Ako dodal, ak sa vyžadujú pri medzinárodnej spolupráci Interpolu v rámci vyšetrovania takýchto prípadov špecifické informácie, bolo by treba na ne zjednotiť kritériá.
TÁŇA RUNDESOVÁ