ej zásielky neporušila Kórea alebo Jemen medzinárodné právo. Nakoniec sa dohodli, že všetko bolo v poriadku.
A to aj na strane Španielska a Ameriky. Na severokórejskú loď mohli vstúpiť, lebo tá nebola označená vlajkou.
Nič to však nemení na tom, že prípad vyvolal viacero vážnych problémov: čo s kórejským vývozom rakiet, čo s ich odberateľmi.
Nemenovaný americký predstaviteľ citovaný agentúrou Reuters oznámil, že ak sa dokáže, že dodávka rakiet je legálna, budú ju musieť vrátiť. „Zatiaľ je to neoznámený náklad, obchodovanie so zbraňami medzi dvoma štátmi nie je protizákonné. Zákaz nakupovať zbrane platí len pre Irak,“ povedal s tým, že treba vyčkať na rozhodnutie diplomatov.
Podľa iného nemenovaného predstaviteľa amerického ministerstva obrany svedčí náklad lode o porušení jemensko-americkej dohody, v ktorej sa Jemen zaviazal, že nebude zbrane nakupovať od KĽDR.
USA v auguste zaviedli sankcie proti severokórejskej spoločnosti Čchangkwang sinjong, ktorá vtedy predala Jemenu diely rakiet Scud. Jemen sa ospravedlnil s tým, že rakety od severnej Kórey prestane nakupovať.
„Zásielka bola zakotvená v zmluvách, ktoré boli podpísané už predtým. Patrí jemenskej vláde a jej armáde a je určená na obranné účely,“ citovala Saná ministra Kirbího. Šéf jemenskej diplomacie si predvolal amerického veľvyslanca v jemenskej metropole Saná a odovzdal mu formálny protest. Jemen v ňom zaručuje, že rakety sa nedostanú do rúk žiadnej tretej strane.
(kos, čtk)