. Začiatok vojny očakávajú v januári alebo februári.
Iracký prezident Saddám Husajn včera vyzval vysokých armádnych veliteľov vrátane dvoch svojich synov, aby zvýšili bojovú pripravenosť armády a dobrovoľníckych zborov. Vyhlásil, že Iračania vyjdú z prípadného boja s hlavou vztýčenou a nepriateľ bude porazený. USA majú v oblasti Perzského zálivu teraz asi 60-tisíc mužov. Irak má k dispozícii asi 400-tisíc vojakov.
Desať z 18 opýtaných odborníkov na obranné otázky uviedlo, že vojna je pravdepodobná alebo veľmi pravdepodobná. Šesť z nich sa domnieva, že existuje 50-percentná možnosť, že americké jednotky vniknú do Iraku - najskôr v januári alebo vo februári.
Okrem zjavnej odhodlanosti Washingtonu skoncovať so Saddámom argumentovali aj tým, že začiatkom roku je v Iraku podľa armády USA vhodné počasie na inváziu. „Je to nevyhnutné,“ povedal Magnus Ranstorp z univerzity Andrew v Škótsku.
Väčšina analytikov odhadovala, že ozbrojený konflikt bude trvať dva týždne až tri mesiace. Spojené štáty však podľa nich svoje jednotky v Iraku nechajú dlho po ukončení bojov. Agentúra Reuters uskutočnila prieskum začiatkom týždňa medzi odborníkmi v USA, Európe, Strednej a východnej Ázii.
Ich názory podopiera aj včerajšie vyhlásenie britského premiéra Tonyho Blaira, že Veľká Británia a Spojené štáty sú pripravené zasiahnuť proti Iraku. Ak Bagdad poruší rezolúciu OSN o odzbrojení Iraku, môžu podľa Blaira obaja spojenci začať rokovať bez toho, aby čakali na novú rezolúciu OSN. Bolo by naivné sa domnievať, že Irak sa môže podriadiť rezolúcii OSN 1441 o Iraku, usúdil Blair, ktorého krajina v pondelok začala rovnako ako ostatní stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN analyzovať objemnú irackú odzbrojovaciu správu. „Treba byť trochu naivný ohľadom vôle prezidenta Husajna podriadiť sa rezolúciám OSN) keď poznáme jeho minulosť,“ uviedol Blair.
Stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN už začali študovať správu o irackých zbraniach. Washington podľa Iraku zmanipuloval distribúciu dokumentu, čo Bagdad považuje za „bezprecedentné vydieranie“, ktorého cieľom je získať zámienku na napadnutie Iraku. Podľa diplomatov OSN získali USA v pondelok po intenzívnom naliehaní jeden z výtlačkov správy pod zámienkou, že má najkvalitnejšie kopírovacie zariadenia, boli poverené, aby vytvorili fotokópie pre ostatných štyroch stálych členov Bezpečnostnej rady. Nestáli členovia rady proti tomu protestovali.
Rada pôvodne oznámila, že členské štáty text dostanú k dispozícii až po zbrojných expertoch. Diplomati upozorňujú, že originálna správa obsahuje mená dodávateľov, od ktorých Irak nakupoval zbrane, a že medzi nimi môžu byť aj členovia BR OSN.
(čtk, reuters)