
KRESBA -STERN
To je jeden z vtipov, ktoré po septembrových voľbách v Nemecku, keď sa voliči dočkali nečakanej série daní a zvyšovania príspevkov do nemocenských a sociálnych pokladníc, slávia úspechy.
Nemeckému hospodárstvu sa nedarí, ale o to viac sa darí politickým vtipom. „Opozícia“ vtipkárov nielen z ulice, ale i z renomovaných televízií, rozhlasov, časopisov a internetu rozčuľuje vládnu garnitúru viac než parlamentná opozícia.
Klasický daňový: Fricko píše Bohu, aby mu poslal 100 eur. Pošta si nevie s listom rady a pošle ho kancelárovi. Ten milosrdne vloží do obálky päťeurovku. Fricko za to ďakuje Bohu. „Vďaka, ale prečo si peniaze posielal cez Schrödera? Ten ich zdanil 95-percentnou sadzbou.“
Vtipy o Schröderovi uverejňujú aj seriózne časopisy. Napríklad Focus napísal tento: Schröder neodstúpi skôr, než OSN vyhlási Nemecko za rozvojovú krajinu. Týždenník Stern sa pridáva: Schröder utešuje nezamestnaného architekta: „Keby som nebol kancelárom, postavil by som si dom.“ A architekt na to: „Keby ste neboli kancelárom, staval by som domy.“
Čo majú spoločné Gerhard Schröder a Walter Ulbricht, za ktorého komunistickej vlády v NDR v roku 1961 postavili Berlínsky múr? Ulbricht sa dušoval, že nikdy žiadny múr nepostaví, a Schröder zase sľuboval, že nezvýši dane.
Čo sa stane, keď sa Schröder odoberie do púšte? Chvíľu sa nebude robiť nič a potom zrazu bude drahší piesok.
Žarty si teraz ľudia robia i z kancelára ako „mediálnej hviezdy“ a z jeho obľuby predvádzať sa na obrazovkách: „Prečo Schröder nikdy nechodí výťahom? Pretože sa do neho nezmestia televízne kamery.“
Politické vtipy však boli, sú a budú, poznamenávajú médiá. Bývalý kancelár Helmut Kohl to nemal ľahšie a mnohé vtipy si uťahovali nielen z jeho politických činov, ale i z telesných proporcií: „Prečo sa Kohl nedostane do neba? Pretože sa nepretiahne ozónovou dierou.“
Autor: LUBOŠ ŠEBESTÍK, čtk, Berlín