
Gerhard Schröder. FOTO - TASR/AP
V ťažkostiach, v akých sa jeho vláda nachádza, by to nebolo až také šokujúce: len dva mesiace po voľbách stráca Schröderov kabinet príliš rýchlo podporu verejnosti. Nemci sa cítia podvedení a stále viac voličov vraj uvažuje dokonca o predčasných voľbách. Schröder ich nahneval zvýšením daní a odvodov, o ktorých sľuboval, že ich nezvýši. Donútila ho k tomu kríza nemeckého hospodárstva a diery v rozpočte.
Berlínske vládne kruhy sa síce poponáhľali s vyhlásením, že Schröder v žiadnom prípade nemieni rezignovať, ale je zrejmé, že je na konci s nervami. So stratou jeho popularity sa totiž oveľa viac začali ozývať kritici z jeho vlastnej strany.
Im a špeciálne predsedovi parlamentnej frakcie strany Franzovi Münteferingovi podľa denníkov Bild a Frankfurter Rundschau pripomenul: „Voľby som vyhral ja, a nie strana.“ V Berlíne preto priznávajú, že Schröder síce nehrozí priamo rezignáciou, ale žiada od členov strany jednotu.
Kancelár a predseda sociálnych demokratov kritizoval „neustálu kakofóniu“ v strane, ktorá vraj nie je vstave nájsť spoločnú reč hlavne v sociálnej a daňovej politike. „So zvyšovaním daní žiadne voľby nevyhráme,“ zdôraznil Schröder.
Reagoval pritom na Münteferinga, ktorý podporuje aj požiadavky sociálnodemokratických krajinských premiérov na zavedenie dane z majetku, z ktorej by sa financoval hlavne školský sektor. Táto daň by predstavovala jedno percento podnikových príjmov presahujúcich 2,5 milióna eur. Súkromných osôb by sa daň z majetku týkala iba vtedy, ak by ich ročný príjem presahoval milión eur.
Vzrušenie spôsobujú voľby v Hessensku a Dolnom Sasku, kde sa začiatkom februára 2003 rozhodne o budúcom zložení krajinských parlamentov. Opoziční kresťanskí demokrati (CDU) si od nich sľubujú víťazstvo ako odplatu za iba tesne prehrané septembrové parlamentné voľby.
Kresťanskí demokrati sú však odkázaní na koalíciu s liberálnou FDP. Po škandále s jej bývalým podpredsedom Jürgenom Möllemannom, ktorého za pravdepodobné machinácie v súvislosti s financovaním predvolebného boja stíha už aj prokurátor, však nie je isté, či sa liberáli do týchto krajinských parlamentov vôbec dostanú.
V tejto situácii sa množia chýry o zmene obsadenia vládnej koalície na celoštátnej úrovni. Nemenovaný štátny tajomník povedal, že ak do jari nenastane zvrat v súčasnej hospodárskej kríze, nezostane iná možnosť, ako vytvoriť veľkú vládu sociálnych a kresťanských demokratov.
Kresťanskí demokrati však skôr dúfajú, že nespokojnosť väčšiny obyvateľstva so súčasnou vládou vyústi do predčasných volieb.