FAKTY: Stručná chronológia rozširovania Európskej únie

LONDÝN 10. decembra (SITA/Reuters) - Brusel chce počas summitu v Kodani 12. a 13. decembra uzavrieť rokovania o vstupe 10 kandidátskych krajín do únie, aby tak mohol uchádzačom udeliť členstvo v roku 2004. Šanca, že sa mu to podarí, vzrástla potom, a

ko sa vedúci predstavitelia únie v októbri dohodli na kľúčových finančných podmienkach. Ďalšiu vlnu rozšírenia budú zrejme tvoriť Česká republika, Poľsko, Maďarsko, Slovensko, Slovinsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Malta a Cyprus. Bulharsko a Rumunsko tiež rokujú o členstve. Skôr ako v roku 2007 sa však zrejme nepripoja. Turecko oficiálne tiež patrí medzi kandidátske krajiny, ale zatiaľ nezačalo rokovania o pridružení.
Nasleduje prehľad niektorých významných udalostí, ktoré sa udiali od roku 1957. Historickým vývojom postupne vzniklo zoskupenie, ktorému sa dnes hovorí Európska únia:
1957
Nemecko, Belgicko, Francúzsko, Taliansko, Luxembursko a Holandsko podpísali Rímsku dohodu, čím založili Európske hospodárske spoločenstvo (EHS).
1973
1. január - Veľká Británia, Dánsko a Írsko sa pripojili k EHS, a zvýšili tak počet jeho členov na deväť. Nórsko sa
v referende rozhodlo, že do EHS nevstúpi.
1981
1. január - Grécko sa stáva 10. členom EHS.
1986
1. január - Španielsko a Portugalsko sa stávajú 11. a 12. členom.
1990
Po páde Berlínskeho múra a celého komunistického režimu prejavili nové demokracie strednej a východnej Európy záujem o vstup do EHS a Severoatlantickej aliancie. Znamenalo to koniec rozdelenej Európy.
3. október- Východné Nemecko sa ako súčasť zjednoteného Nemecka pripojuje k EHS.
1992
Vedúci predstavitelia už vzniknutej Európskej únie súhlasili na edinburskom summitu s tým, aby sa začali rokovania s Rakúskom, Fínskom, Švédskom a po druhý raz s Nórskom.
1993
Vedúci predstavitelia EÚ prijali takzvané kodanské kritériá. Stanovili tak normy pre demokraciu, ľudské práva, vládu zákona, ochranu menšín a civilnú kontrolu vojska. Kandidátske krajiny musia tieto normy splniť, ak sa chcú stať členmi EÚ.
1994
Rakúski, fínski a švédski voliči súhlasia so vstupom do EÚ. V nórskom referende zamietlo tesná väčšina obyvateľov (52,1 % ) vstup krajiny do únie.
1995
1. január - Rakúsko, Fínsko a Švédsko vstupujú do EÚ.
1997
13. december - Vedúci predstavitelia EÚ sa v Luxembursku dohodli na tom, že začnú rokovania o pridružení s ČR, Poľskom, Maďarskom, Slovinskom, Estónskom a Cyprom. Slovensku, Litve, Lotyšsku, Bulharsku a Rumunsku oznámili, že pred začatím rokovaní musia dosiahnuť väčší pokrok. Únia neudelila Turecku štatút kandidátskej krajiny, čím rozhnevala Ankaru.
1999
10. december - Na summite EÚ v Helsinkách sa členské krajiny dohodli, že k rokovaniam o pridružení prizvú Rumunsko, Slovensko, Lotyšsko, Litvu, Bulharsko a Maltu. Turecko uznali za uchádzača o členstvo v Únii.
2000
8. až 11. december - Účastníci summitu v Nice sa počas štvordenného rokovania dohodli na novej zmluve o Európskej únii. Do zmluvy zakomponovali inštitucionálne reformy, ktoré majú pripraviť úniu na rozšírenie. Zmluva mení rozdelenie volebných hlasov v prospech väčších členských krajín, rozširuje v niektorých oblastiach používanie pravidla väčšinového hlasovania a obmedzuje počet členov Európskej komisie.
2001
7. jún - Íri šokujú, keď pomerom 54 % hlasov ku 46 % odmietli v referende Zmluvu z Nice.
15. jún - Vedúci predstavitelia EÚ rokujú vo švédskom Göteborgu a potvrdzujú svoje odhodlanie rozšíriť úniu v roku 2004 do východnej Európy. Dátum rozšírenia EÚ odznieva po prvýkrát.
13. november- Brusel vydáva zásadné hodnotenia pripravenosti krajín z východnej Európy a Stredomoria na členstvo v únii. Výkonný orgán únie po prvýkrát uvádza, že všetkých 10 kandidátov teda Poľsko, ČR, Maďarsko, Slovensko, Slovinsko, Lotyšsko, Litva, Estónsko, Cyprus a Malta majú "fungujúcu trhovú ekonomiku".
14. a 15. decembra- Vedúci predstavitelia únie sa schádzajú v belgickom Laekene a vyhlasujú, že pre ďalšiu vlnu rozšírenia v roku 2004 môže byť pripravených až 10 krajín. Bol založený aj európsky konvent, ktorý má zvážiť, či by únia nemala mať vlastnú ústavu.
2002
1. január- V 12 krajinách s viac ako 300 miliónmi ľudí začína platiť jednotná európska mena euro. Len Veľká Británia, Švédsko a Dánsko si ponechali vlastnú menu.
Január
Európska komisia navrhuje, aby poľnohospodári z kandidátskych krajín dostali v prvom roku rozšírenia priame
platby vo výške 25 % čiastky, ktorú poberajú členské krajina. Vyplácaný podiel by počas 10 rokov postupne narástol na 100 %. Návrh vyvolal hnev kandidátskych krajín. Členské krajiny sa snažia uskutočniť reformu spoločnej poľnohospodárskej politiky. Tvrdia, že kandidáti by dostali priveľa.
Jún
V španielskej Seville EÚ na summite únia potvrdzuje, že súhlasí s časovým harmonogramom rozšírenia, ktorý vypracovala Európska komisia. Svoju podporu vyjadruje aj napriek ťahaniciam o budúcu podobu poľnohospodárskej politiky rozšíreného bloku.
19. október- Írsko schválilo v druhom referende Zmluvu z Nice. Na ceste k rozšíreniu tak bola prekonaná ďalšia prekážka.
25. október- Vedúci predstavitelia EÚ dosiahli kľúčové dohody o finančných podmienkach celého projektu. Stalo sa tak vďaka kompromisu Francúzska a Nemecka v otázke poľnohospodárskych subvencií.
28. október- EÚ a kandidátske krajiny začali v Kodani záverečné kolo rokovaní o pridružení. Dochádza však k názorovým stretom ohľadne navrhovaných finančných podmienok.
18. november - Dátum vstupu nových členov bol posunutý na 1. máj 2004.


hd
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 690
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 476
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 470
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 463
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 546
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 999
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 169
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu