BRATISLAVA 10. decembra (SITA) -19934. október Slovenská republika podpísala v Luxemburgu Európsku dohodu o pridružení k EÚ (Asociačnú dohodu), ktorú ratifikoval Európsky parlament 27. októbra 1993 a Národná rada SR 15. decembra 1993. Doh
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
oda nadobudla platnosť 1. februára 1995 po ratifikácii v členských štátoch EÚ.
1995 Marec V Bratislave začala svoju činnosť Delegácia Európskej komisie. V júni 1995, na summite EÚ v Cannes, predseda vlády SR Vladimír Mečiar predložil oficiálnu žiadosť SR o prijatie do EÚ. Žiadosť doplňuje memorandum vlády SR, podľa ktorého je strategickým cieľom Slovenska získať plné členstvo v EÚ okolo roku 2000.
25. októbra Brusel zaslal na adresu slovenského premiéra Vladimíra Mečiara demarš vyjadrujúci obavy zo stavu demokracie v SR.
16. novembra Poslanci prijali v Štrasburgu rezolúciu Európskeho parlamentu o nevyhnutnosti rešpektovania ľudských práv a demokracie na Slovensku. Vláda SR k rezolúcii prijala stanovisko.
22. až 25. november V Bratislave sa uskutočnilo ustanovujúce zasadnutie Spoločného parlamentného výboru Národnej rady SR a Európskeho parlamentu.
1996 1. a 2. február V Bratislave sa uskutočnilo ustanovujúce zasadnutie Asociačného výboru SR-EÚ.
26. apríl Minister zahraničných vecí SR Juraj Schenk prevzal od veľvyslanca Európskej komisie v SR Georgiosa Zavosa dotazník Európskej komisie.
19. júl Zástupcovia Delegácie Európskej komisie v SR prevzali odpovede na dotazník Európskej komisie. Na jeho základe neskôr pripravila Európska komisia svoje stanovisko k začleneniu SR do integračného procesu (takzvaný Posudok Európskej komisie k žiadosti Slovenska o členstvo v EÚ).
16. a 17. október Prezident SR Michal Kováč navštívil Európsky parlament. Vystúpil pred zahraničným a bezpečnostným výborom Európskeho parlamentu a uskutočnil bilaterálne rokovania s jeho predsedom. Rokoval aj s predsedom Európskej komisie Jacquesom Santerom a generálnym tajomníkom Západoeurópskej únie José Cuttileirom.
26. november Vláda SR schválila materiál Stratégia Slovenskej republiky pre implementáciu práva EÚ v prioritných oblastiach.
1997 4. február Vláda SR schválila materiál Národný program približovania právnych predpisov SR k právu EÚ v oblasti vnútorného trhu, ktorý možno pokladať za Bielu knihu SR.
25. a 26. jún Ministerka zahraničných vecí Zdenka Kramplová navštívila Brusel, kde sa stretla s podpredsedom Európskej komisie Sirom Leonom Brittanom a komisárom Hansom van den Broekom.
16. júl Európska komisia zverejnila posudok k žiadostiam 10 asociovaných krajín o členstvo v EÚ.
12. a 13. december Rada EÚ schválila na svojom zasadaní v Luxemburgu koncepciu rozširovania Únie s tým, že jej súčasťou sa stali všetky asociované krajiny a Cyprus. Summit rozhodol, že intenzívne rokovania o členstve bude EÚ viesť s Českou republikou, Maďarskom, Poľskom, Slovinskom, Estónskom a Cyprom. Slovensko vypadlo z prvej skupiny a bolo zaradené do skupiny krajín, ktoré sa budú pripravovať na rozhovory a budú sa môcť zapojiť do bezprostredných rozhovorov na základe pravidelného hodnotenia Komisie a následného rozhodnutia Európskej rady.
1998 12. marec V Londýne sa po prvý raz schádza Európska konferencia za účasti štátov EÚ a štátov uchádzajúcich sa o členstvo.
30. marec Európska únia začína v Londýne vstupný proces so všetkým kandidátskymi štátmi za účasti ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ a kandidátskych krajín. SR zastupoval vicepremiér a predseda Rady vlády pre európsku integráciu Jozef Kalman. Komisárovi EÚ pre zahraničné vzťahy Hansovi van den Broekovi odovzdal Národný program pre prijatie acquis communautaire v SR.
3. apríl Za účasti 10 asociovaných krajín a Cypru sa začali analytické skúmania acquis (takzvaný acquis screening) ako súčasť rozširovacieho procesu
September Po parlamentných voľbách a vymenovaní novej vlády navštívil premiér SR Mikuláš Dzurinda, minister zahraničných vecí Eduard Kukan a podpredseda vlády pre európsku integráciu Pavol Hamžík Brusel. Prijal ich predseda Európskeho parlamentu José Maria Gil-Roblés a predseda Európskej komisie Jacques Santer. EÚ vysoko ocenila demokratický priebeh parlamentných volieb a pozitívne politické signály zo Slovenska.
4. november EÚ uverejnila správu o Slovensku, ktorá však zachytila len stav príprav SR na vstup do EÚ v poslednom období vlády V. Mečiara.
December Európska rada neodporučila začať priame rokovania o vstupe do EÚ so žiadnou z kandidátskych krajín druhej skupiny. Oceňuje však pozitívne zmeny na Slovensku, ktoré nastali po parlamentných voľbách. Zároveň žiada Komisiu o vypracovanie hodnotiacich správ na kandidátske krajiny pre Helsinský summit EÚ v decembri 1999.
1999 13. október Správa o pokroku SR v pridružovaní sa k EÚ konštatovala podstatný pokrok SR v mnohých oblastiach. Slovensko zaradila prakticky do druhej skupiny uchádzačských krajín.
10. a 11. december Summit členských krajín EÚ, ktorý sa konal v Helsinkách, rozhodol začať rokovania o vstupe do EÚ so Slovenskom, Maltou, Litvou, Lotyšskom a za určitých podmienok aj s Bulharskom a Rumunskom.