e výroby. Aj apel ekológov urýchlil opatrenia na zníženie množstva tejto chemikálie a ďalších chlórovaných uhľovodíkov v odpadových vodách. Na riešenie problému sa doteraz investovalo 28 miliónov korún, celkove si investícia vyžiada 50 miliónov.
Podľa technického riaditeľa Nováckych chemických závodov Igora Borišeka by chceli ozdravenie realizovať do začiatku roku 2006, keď vstúpia do platnosti prísnejšie normy. Testovacie zariadenie na zachytávanie a recykláciu chlórovaných uhľovodíkov je v skúšobnej prevádzke a po vyhodnotení jeho účinnosti by začiatkom budúceho roka malo nasledovať definitívne riešenie problému.
V súčasnosti chemické závody vypúšťajú odpadové vody v súlade s platným povolením, pretože podľa nového zákona o vodách, ktorý platí od leta tohto roku, požiadali odbor životného prostredia OÚ v Prievidzi o preskúmanie pôvodného rozhodnutia. Podľa neho mala byť výroba trichlóretylénu odstavená v tomto roku. „Tým, že sme požiadali o preskúmanie starého rozhodnutia, sme si splnili oznamovaciu povinnosť a výroba zatiaľ môže pokračovať. V závode sme urobili opatrenia pre zlepšenie technológie výroby, čím sa však problém nevyriešil zásadne. Do konca marca budúceho roku predložíme program opatrení na postupné znižovanie vypúšťaného množstva trichlóretylénu. Ak nebudú dostatočné, sme pripravení aj na odstavenie výroby,“ dodáva I. Borišek. (eta)