„Väčšinou sa vyrába z domácich surovín a keďže pracovná sila najmä vo vidieckych oblastiach je lacná, aj ceny výrobkov sú nízke,“ vysvetlil motív investorov, ktorí prichádzali do Číny v posledných rokoch Rastislav Šulla zo sekcie dvojstrannej obchodnej spolupráce na ministerstve hospodárstva.
Na Slovensko prichádzajú z Číny najmä počítače, elektrotechnické prístroje, hračky, svietidlá, športové potreby, textil a obuv. „Od januára do septembra sme doviezli z Číny tovar za 220 miliónov dolárov. Náš vývoz predstavoval 24 miliónov dolárov, a to od roku 1999 narástol štvornásobne,“ upozornil Šulla.
Opačným smerom cestujú hlavne elektrické motory, ložiská, lieky, prevodovky či elektrické zariadenia. Jeden z najväčších obchodov uzavreli v Číne SES Tlmače, ktoré spolu s inými firmami stavajú dva bloky atómovej elektrárne Shen Tou.
„Čína je pre nás štandardným obchodným partnerom a pri obchodovaní platia štandardné obchodné vzťahy,“ povedal hovorca SES Tlmače Viliam Petráš. Hodnota čínskeho kontraktu je podľa neho približne 3,8 miliardy korún.
Niektoré firmy zo Slovenska si v Pekingu alebo Šanghaji budujú vlastné obchodné zastúpenia. „Šanghaj a vlastne celá Čína by v súčasnosti mohli niesť prívlastok priemyselný park sveta, bolo by teda na škodu, ak by sa v tomto priestore neobjavili aj slovenské subjekty,“ opísala čínske možnosti spoločnosť EVPÚ, ktorá pôsobí v oblasti skúšania a certifikácie.
Obchodná firma Delta Line zase na čínskom trhu hľadá odberateľov slovenských výrobkov a na svojej webovej stránke hľadá dodávateľov krištáľu, mliečnych výrobkov, potravinárskych technológií alebo prístrojov na sušenie dreva. (jj)