
Majiteľ čínskeho skladu Wen Lin Long vo svojej kancelárii.
FOTO SME - PAVOL MAJER
Čínskych prisťahovalcov je na Slovensku niekoľko tisíc. Najradšej žijú ukrytí vnútri vlastnej komunity, kam sa dá len ťažko preniknúť. Väčšina dôležitých obchodov sa odohráva na jednom mieste - vo veľkoskladoch na Starej Vajnorskej, v okrajovej štvrti Bratislavy.
Sklady sú natlačené jeden na druhom po oboch stranách rozpadnutej cesty. Vnútri čaká zákazníka záplava najrôznejšieho oblečenia a topánok. V každom sklade majú majitelia svoju „kanceláriu“, ktorá pripomína skôr útočisko nočných strážnikov - na gauči sa povaľujú svetre v igelitovej taške, na stenách visia čínske kalendáre, na stolíku ležia útržky čínskych novín.
Uprostred neporiadku má majiteľ skladu Weng Lin Long na stole najmodernejší počítač Phillips. Pozláteným zapaľovačom si pripáli marlborku a rozpráva o svojich obchodoch.
„Mal som v Číne svoj vlastný podnik a jedného dňa som sa rozhodol, že pôjdem do Čiech. Po piatich rokoch som prišiel sem a predávam tu textil dovezený z Číny,“ hovorí Long, starší, ale vitálny chlapík s veľkými kostenými okuliarmi. Lacno vyrobené oblečenie mu z čínskych tovární pošlú loďami do nemeckého Hamburgu, odkiaľ ho nákladnými autami dovezie na Slovensko. Ide o pomerne výnosný biznis - jeho firma má obrat stotisíc dolárov ročne.
Takmer všetci vplyvní čínski obchodníci pracujú podobným štýlom. Väčšinou prišli z Číny ako úspešní podnikatelia s dobrými kontaktmi na továrne. Jediný problém vraj majú s vydieračmi, ktorí sa medzi čínskou komunitou pohybujú.
„Existuje tu aj čosi ako výpalnícka mafia. Za obchodníkmi prichádzajú mafiáni a pýtajú od nich peniaze alebo tovar. Vyhrážajú sa im,“ hovorí Long. Tvrdí, že medzi týchto mafiánov patria najmä hazardní hráči, ktorí prehrali všetky peniaze a ostali bez „iného zdroja“.
Číňania tvrdia, že nič iné ako oblečenie nepredávajú, a preto neexistujú žiadne čínske gangy spojené s podsvetím. „Nepredávame ani zbrane, ani drogy, neexistujú medzi nami tajné skupiny obchodníkov,“ tvrdí ďalší čínsky biznismen Zhou Mei Juan, mladík s dokonale padnúcim oblekom a západným výzorom. „Číňania by neriskovali dovážanie drog či predávanie zbraní, to robia iní,“ dodáva Long.
Obaja čínski obchodníci však priznali, že na Slovensku zrejme funguje tajná prevádzačská sieť Hadia hlava. „Hadie hlavy spolupracujú s prevádzačmi v danej krajine,“ povedal Zhou Mei Juan. „Vďaka tejto spolupráci sa prevádzajú Číňania cez Moskvu, Ukrajinu, Slovensko a Čechy do západnej Európy.“ Údajne dokonca spolupracujú so severoírskymi teroristami.
„Keby Hadie hlavy neboli na Slovensku, tak by nemohlo byť toľko správ o zadržaní nelegálnych čínskych utečencov,“ povedal Long. Práve v ten deň zadržali českí policajti na hraniciach 50 nelegálne prevážaných Číňanov. O dva dni neskôr slovenskí policajti chytili 16 nelegálne prevezených Číňanov pri Snine.
Život čínskej komunity sa však netočí len okolo skladov na Starej Vajnorskej. „Tu sa odohrávajú len obchodné aktivity. Okrem toho je množstvo čínskych obchodov a predajní, ktoré sú roztrúsené po celom Slovensku,“ hovorí Zhou Mei Juan. Okrem elity bohatých majiteľov žije v komunite akási druhá kasta: malí lokálni obchodníci.
„Pochádzajú väčšinou z horských oblastí,“ hovorí Long. „Otvoria si tu malý obchodík, ale nemôžu si kúpiť tovar. Prídu za mnou, dám im do zálohy trochu tovaru. Sú však veľmi pracovití, tri-štyrikrát týždenne sa otočia. Ak sa podobne nakontaktujú na niekoľko skladov, dajú dohromady dostatok tovaru, aby naplnili jeden obchod.“