
Väčšina obchodov sa odohráva vo veľkoskladoch na Starej Vajnorskej v Bratislave. FOTO SME - PAVOL MAJER
„Na obrovskej razii sa zúčastnilo 180 policajtov, vyšetrovateľov a colníkov,“ povedala o novembrovej akcii Marta Bujňáková, hovorkyňa krajskej polície v Bratislave.
Policajti nadránom vtrhli do viacerých čínskych skladov a bytov a našli vysoké sumy peňazíe, falošné faktúry, pečiatky na neexistujúce firmy, zbrane. Číňania mali v bytoch milióny v hotovosti, ukryté napríklad v matracoch.
„Polícia čakala pri dverách veľkoskladov. Keď ráno prišli ľudia do práce, otvorili dvere a chceli vypnúť alarm, policajti v civile vyskočili z úkrytu. Hoci prišla napríklad žena, zvalili ju brutálne na zem,“ spomínajú na záťah čínski obchodníci. „Prísť do skladu, biť ľudí, zobrať peniaze - to polícia predsa len prehnala. Je to špeciálne vymyslené na Číňanov.“
Ľudia z čínskej komunity tvrdia, že záťah bol pre nich ako jedenásty september pre Ameriku. Medzi sebou o ňom hovoria ako o udalosti „21 11“, pretože sa stala 21. novembra. Napodobňujú tak Američanov, ktorí nazvali teroristické útoky udalosťami „11 9“.
Policajný záťah však podľa Bujňákovej splnil svoj účel. Našli sa dôkazy, že čínski dovozcovia zastúpení slovenskými alebo čínskymi firmami majú špeciálne faktúry na daňové účely a na colniciach deklarujú iný tovar, než skutočne dovážajú. Napríklad za tenisky vypísali cenu jednu korunu a za tričká niekoľko halierov. Navyše, faktúry boli v čínštine.
Zo zaistených dokumentov zatiaľ vyplýva, že štát prišiel na daniach a cle o 98 miliónov korún. Výsledkom novembrového záťahu bolo obvinenie deviatich ľudí, z toho boli siedmi Číňania a dvaja slovenskí colní deklaranti.
Čínska komunita protestuje. V novinách, ktoré vydáva čínsky krajanský spolok, obviňujú políciu z porušovaniu ľudských práv. Dokonca tvrdia, že policajti si pri záťahu „časť z hotovosti potajomky strkali do svojich ľadviniek, čo potom ani nebolo zaradené do zoznamu zadržaných vecí“.
Zorganizovali aj protestnú petičnú akciu, pod ktorú sa podpísalo okolo tisíc Číňanov žijúcich na Slovensku. Problém je len v tom, že podľa údajov cudzineckej polície má na Slovensku legálny pobyt len 850 čínskych občanov. (jj, miš)