
Víťaz Turnerovej ceny Keith Tyson pri svojom diele s názvom Mysliteľ podľa Rodina. FOTO – REUTERS
Tracey Eminová ju nazvala nedemokratickou. Kritici tvrdia, že čím menej umelec toho vystaví, tým má väčšiu šancu ju vyhrať. Minuloročný víťaz Martin Creed predstavil len prázdnu miestnosť s blikajúcim svetlom.
Turnerova cena patrí k mediálne najsledovanejším svetovým cenám vo výtvarnom umení. Jej obdoba v Čechách nesie názov Cena Jindřicha Chalupeckého, na Slovensku Cena Oskára Čepana.
Prestížna britská cena aj tohto roku potvrdila svoju povesť – vyvolávať škandály. Na výstave finalistov v londýnskej Tate Modern nechýbali napríklad motívy z pornografického filmu či zhluk farebných plexiskiel. Dvadsaťtisíc libier si nakoniec v nedeľu večer odniesol tridsaťtriročný Keith Tyson.
Cenu mu odovzdala celebrita súčasnej architektúry Daniel Libeskind, autor Židovského múzea v Berlíne. Prekvapený víťaz vo svojej reči habkal, že vôbec nepočítal s cenou. U bookmakerov však viedol na celej čiare. Ďalšia zo štvorice finalistov Catherine Yassová po vyhlásení výsledkov reagovala: „Všetko bolo zmanipulované.“
Keith Tyson ponúkol diela, v ktorých kombinuje umenie s vedou. Z ambiciózneho projektu s názvom Sedem divov sveta vybral pre Turnerovu cenu Mysliteľa podľa Rodina. V Tysonovom podaní sú to počítačom vytvorené obrazce zobrazené na veľkých paneloch. „Fascinuje ma vedecký dogmatický determinizmus,“ povedal Tyson pre BBC. „Viera, že každá udalosť alebo akcia vznikla následkom výbuchu atómov vodíka po Big Bangu.“
Porota Turnerovej ceny ocenila u Tysona „silnú vizuálnu energiu jeho diel, ktoré zahŕňajú širokú škálu výtvarných médií – kresbu, maľbu, sochu a inštaláciu“. Sám Tyson hovorí, že „umenie na začiatku nového tisícročia by malo obsiahnuť celú škálu ľudského poznania“.
Laureát Turnerovej ceny ťažil aj zo svojej minulosti. Už jeho prvá výstava s názvom From The Artmachine (Od umenia stroja) v londýnskej Anthony Reynolds Gallery vyvolala pozornosť kritiky i publika. Jeden novinár ho pre explóziu nápadov prirovnal k menovcovi v boxerskom ringu.
Začali sa hrnúť výstavné ponuky z Európy a Severnej Ameriky, k posledným patrila expozícia v Kunsthalle v Zürichu. Minulý rok vystavoval Tyson na benátskom Bienále. A budúcnosť? „Cena je pre mňa cťou. Dúfam, že sa mi po tejto skúške uľaví. Z môjho pohľadu sa rád pozerám na súčasné umenie, ktoré mi vždy poskytuje mnoho potešenia.“