
Hlavný vyjednávač indonézskej vlády Wiryono Sastro Handoyo (vľavo) a Zaini Abdullah zo separatistického Hnutia za slobodný Aceh si takmer po 30 rokoch podávajú ruky. FOTO – ČTK/AP
Dohodu, sprostredkovanú ženevským Centrom Henriho Dunanta pre humanitárny dialóg, podpísali po dvoch rokoch rokovaní hlavní vyjednávači Wiryono Sastrohandoyo za Indonéziu a Zaini Abdullah z Hnutia za slobodný Atjeh (GAM) za prítomnosti západných diplomatov.
Dohovor vyzýva na prímerie a voľby v najzápadnejšej indonézskej provincii na severe ostrova Sumatra, bohatej na ropu a zemný plyn. Na prímerie bude dohliadať tím zostavený zo zástupcov GAM, vlády v Jakarte a zahraničných pozorovateľov.
„Je to historický deň pre ľudí Atjehu,“ vyhlásil riaditeľ Centra Henriho Dunanta Martin Griffiths. Kým minulé pokusy o ukončenie jedného z najdlhších a najkrvavejších konfliktov Ázie zlyhali, podľa analytikov má terajší plán väčšie šance na úspech.
Dôvodom je veľká medzinárodná podpora a snaha vlády prezidentky Megawati Sukarnoputriovej udržať pohromade chudobnú, národnostne a nábožensky rôznorodú 215-miliónovú Indonéziu a dosiahnuť stabilitu v rozsiahlej súostrovnej krajine.
Jakarta vidí nádej na mier optimisticky, avšak separatisti v moslimskej provincii so 4,2 milióna obyvateľov sú skeptickejší. V Atjehu takmer denne prebiehajú prestrelky medzi armádou a príslušníkmi GAM.
Dohoda tiež vyzýva povstalcov na odzbrojenie a Jakartu na stiahnutie časti z 22 000 vojakov. Kľúčovým sporom, ktorý však mierový plán nerieši, je požiadavka povstalcov na nezávislosť.
Indonézia vyjadrila ochotu poskytnúť im len osobitnú autonómiu.
(tasr)