Maďarská vláda minulý týždeň oslavovala ťažko sa rodiaci kompromis o ústavnej reforme potrebnej na vstup do Európskej únie. Opozičná strana Fidesz, ktorá v septembri na začiatku diskusie na túto tému udrela na zlú strunu a podmienila súhlas vlastnými politickými požiadavkami, napokon reforme sľúbila podporu.
Tým však ešte všetky oblaky nezmizli. Včera expremiér Viktor Orbán vyslovil niekoľko námietok. Opozícia, ktorej súhlas je potrebný pre dvojtretinovú väčšinu, vraj neodhlasuje balík o EÚ, pretože do neho vládni socialisti prepašovali aj veci, ktoré na vstup do únie nie sú nijako nevyhnutné: napríklad otázku utečencov.
Fidesz vyjednávala tvrdo. Tvrdila, že „internacionalisti sa chcú vzdať významnej časti suverenity krajiny“. Známy je Orbánov výrok, že „EÚ nie je Varšavská zmluva ani RVHP a nad ústavou môže stáť iba Boh“.
Socialisti sa usilovali o kompromis a ten sa našiel: z textu sa vynechala formulácia, ktorou sa podľa Fidesz euróspka legislatíva nadraďuje maďarskej. Maďarsko sa doslovne „nevzdáva“ žiadnej suverenity, len bude o niektorých veciach rozhodovať „spoločne“ s EÚ, a to ide aj formou európskych orgánov, ktorých autoritu tým de facto prijíma.
Keď bola strana Fidesz pri moci (1998 až 2002), nikdy ani na okamih nespochybnila smerovanie Maďarska do EÚ. Budapešť bola vždy na čele rebríčku kandidátov a Orbán tlačil na Brusel, aby zverejnil čo najskorší termín vstupu. Po prechode do opozície Orbán voči únii pritvrdil.
Svoju novú európsku stratégiu strana sformulovala ulynulý víkend na mimoriadnom zjazde o EÚ.
Bude mať motto: Európa je naša budúcnosť, Maďarsko naša vlasť. Fidesz sa prihlásila k vstupu do únie, podľa nej „má zmysel“, veď „rozmery krajiny jej neumožňujú konať na vlastnú päsť“.
Orbán sa označil za eurorealistu, ktorý počíta s tým, že prvé roky vstupu prinesú Maďarsku viac problémov ako osohu a „treba sa na to pripraviť“. Tým však vlastne naznačil, že kým vláda bude riešiť tieto problémy, on z nich bude kuť politický kapitál.
Platí to aj o ďalších zahraničnopolitických otázkach. Budapešť dostala veľa čiernych bodov za to, že sa ako člen NATO ulieva v obranných otázkach.
Teraz bude musieť dokázať opak gestami lojality, napríklad že vyšle do Afganistanu vlastnú jednotku. Spojené štáty navyše signalizovali, že počas operácie v Iraku majú záujem o leteckú základňu v Taszári. O podobných otázkach sa v Maďarsku tak isto rozhoduje dvomi tretinami parlamentu.
Socialisti pritom hľadajú kompromis, neísť proti opozícii v kľúčových otázkach je časťou ich politikej kultúry.
Samotný Fidesz sa v posledných mesiacoch stáva realistom a neplánuje blokovať rozhodnutia, ktoré by bránili chodu celej krajiny. To však neznamená, že sa sťahuje z boja.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ