Ilustračné foto
BRATISLAVA – Čínske továrne zaplavujú Slovensko lacnými tričkami, topánkami či elektronikou. Len málo zákazníkov vie, kto sú čínski obchodníci a čím všetkým musel tovar prejsť, kým sa dostal do obchodu. Polícia nedávno odhalila, že za lacným oblečením stojí dômyselný mechanizmus šedej ekonomiky.
V polovici novembra policajti spustili dlho pripravovanú akciu a obvinili siedmich Číňanov, ktorí podviedli štát na daniach a clách o sto miliónov korún. Falšovali faktúry a colné doklady, aby ušetrili na dovoze. Policajti priznávajú, že síce našli významný článok nelegálneho reťazca, ale stále nevedia preniknúť do sveta čínskeho obchodného podsvetia.
„Je to uzavretý svet, majú svoju organizáciu, ťažko medzi nich preniknúť. Nedá sa hovoriť o gangstroch, sú to predovšetkým obchodníci, ktorí často páchajú ekonomickú trestnú činnosť,“ povedal hovorca vyšetrovateľov Stanislav Ryban.
Podľa zdrojov z prostredia čínskej komunity patrili zadržaní k najbohatším spomedzi čínskych obchodníkov. „Polícia skutočne zadržala hlavných bossov. Keď človek začne trošku viac zarábať, polícia ho hneď zaistí,“ povedal majiteľ bratislavského veľkoskladu Weng Li Long.
Tvrdí, že čínske podnikanie na Slovensku je úplne bežná záležitosť. Číňanov na Slovensku je legálne 850, ale ich skutočný počet sa odhaduje na niekoľko tisíc. „Máme tu vlastný obchodný systém a niečo ako obchodnú komoru – krajanský spolok,“ povedal Long.
Štatistiky hovoria, že dovoz čínskeho tovaru desaťnásobne prevyšuje slovenský vývoz do Číny. Slováci majú na čínskom trhu oveľa ťažšiu pozíciu – naše podniky nestihli masívnu vlnu svetového exportu do Číny začiatkom deväťdesiatych rokov.
Predpokladom úspechu na čínskom trhu je ignorovať problém ľudských práv. „Politiku a biznis nechcem miešať,“ povedal slovenský obchodník Miloš Lukáčik, ktorý v Číne vytvoril zastúpenie svojej firmy. Rovnako to vidia stovky svetoznámych firiem.
Opačná stratégia by zrejme mohla narušiť obchodné vzťahy, ako sa to stalo začiatkom deväťdesiatych rokov českým firmám, keď prezident Václav Havel hovoril o porušovaní ľudských práv v Tibete.
Keď bol nedávno na návšteve Slovenska čínsky vicepremiér Li Lan-čching, prezident Schuster ľudské práva ani nespomenul a začiatkom januára sa chystá do Číny spolu s delegáciou našich podnikateľov.
Viac v rubrike ČÍŇANIA U NÁS
Autor: MICHAL FRIŠJURAJ JAVORSKÝ