BRATISLAVA - Vízové úrady sa stali pokladničkami veľvyslanectiev. Tržby týchnajvyťaženejších dosahujú úroveň, za ktorú by sa nemusel hanbiť ani malývýrobný podnik. Na vízových oddeleniach pritom úradníci nič neprodukujú, lens pečiatkou v ruke rozhodujú o udelení či neudelení víz.
Denné tržby vízových úradníkov na americkom veľvyslanectve, najvyťaženejšomna Slovensku, presahujú 370-tisíc korún. Za prvých jedenásť mesiacov tohtoroka už slovenské vízové oddelenie zarobilo pre USA okolo 65 miliónov korún."Tieto peniaze si nenechávame, ale posúvame ich do centrálnej pokladnice, zktorej potom americké ministerstvo zahraničných vecí kryje náklady vízovýchoddelení v celom svete," informuje tlačové oddelenie americkéhoveľvyslanectva.
Turistické víza do západných krajín stoja niekoľko tisíc korún. Ani pozaplatení tohto poplatku však nemá žiadateľ istotu, že úradník jeho žiadosťnezamietne a peniaze mu nevráti.
Ako sa líši počet pridelených víz od počtu podaných žiadostí, niektoréveľvyslanectvá prezradiť nechcú. "Toto číslo neudávame, ale väčšinu žiadostívybavujeme kladne," odpovedali z veľvyslanectva USA. Žiadosť o turistickévíza do Spojených štátov podávajú ľudia poštou a stojí sto dolárov, čo je vprepočte asi 4200 korún.
Dlhý rad si musia žiadatelia vystáť pred britským veľvyslanectvom. Denne tuvybavujú v priemere 73 žiadostí o víza. Polročné turistické víza do Britániestoja takmer 2500 korún, čo vízovému oddeleniu zaručuje denný príjem vyše182-tisíc korún.
"Peniaze, ktoré takto získame, putujú do centrály v Británii. Potom sapoužijú na financovanie vízových oddelení v celom svete," vysvetľuje GuyPollard z britskej ambasády. Na britskej ambasáde je pravdepodobné, žežiadateľ po zaplatení poplatku nakoniec víza dostane. Vlani vybavilo britskévízové oddelenie 96,5 percenta žiadostí kladne.
Výnosnú živnosť si však z vízovej politiky nespravili iba západné veľmoci.Napríklad úradníci na vízovom oddelení slovenského zastupiteľského úradu vukrajinskom Užhorode vyzbierajú každý deň od ľudí spoza východnej hraniceokolo 300 tisíc korún. Slovenské vízové oddelenia v celom svete zarobili zacelý minulý rok vyše 486 miliónov korún.
Vstupom Slovenska do Európskej únie by sa mala uvoľniť aj vízová politikaniektorých západných veľmocí. Zahraničnopolitickí analytici sú presvedčení,že po vstupe do únie nám Británia zruší vízovú povinnosť. O vízach doSpojených štátov sa však vyjadrujú opatrnejšie. "Amerika nie je Európskaúnia," upozorňujú. Očakávajú tiež, že Slovensko v dohľadnom čase nezrušívízovú povinnosť Ukrajincom, naopak po našom vstupe do únie vraj udeľovanievíz smerom na východ sprísnime ešte viac.