BRATISLAVA - Dôsledky zlých rozhodnutí v prípade súdnych sporov o vyplatenie
takzvaných Duckého zmeniek by niesli v plnom rozsahu orgány Slovenského
plynárenského priemyslu.
Tomáš Kurtanský
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
V súvislosti s rozhodnutím podniku pokračovať v súdnych sporoch s českou Union bankou to povedal minister hospodárstva Robert Nemcsics. Súhlasí zároveň s tým, že zodpovednosť vedenia plynární sa nevzťahuje na finančné vyrovnanie. V privatizačnej zmluve sa totiž zaviazala straty podniku zo sporov v kauze Duckého zmenky uhradiť vláda. Nemcsics pripúšťa, že dôsledky by sa v takom prípade nakoniec preniesli na daňových poplatníkov.
O povinnosti plynární preplatiť Union banke päť zmeniek v sume 350 miliónov českých korún rozhodol Najvyšší súd už pred rokom. To plynári odmietli a obrátili sa na dovolací senát Najvyššieho súdu. Neuspeli. Nárok Union banky tak súd opätovne potvrdil. Plynárne napriek tomu zmenky zatiaľ nevyplatili. Union banka preto obviňuje vedenie plynární ako aj Slovenskú republiku z nemožnosti vynoženia svojich práv. Dlh voči Union banke zatiaľ narastá. Penále za každý deň omeškania je približne 70-tisíc korún. Dlh sa už podľa riaditeľky Union Group Marie Parmovej zvýšil až na 600 miliónov korún. Plynári sa chcú ďalej súdiť. Podľa ich právneho zástupcu Ernesta Valka sa rozhodli niesť riziko, lebo je možné, že nakoniec nezaplatia ani korunu. Valko tvrdí, že ešte dokáže použiť ďalšie opravné prostriedky, nechcel ich však konkretizovať, lebo "nie je potrebné poučovať druhú stranu".
Ministerstvo hospodárstva nemôže podľa Nemcsicsa do rozhodovania plynárov zasahovať. "Podnik má svoje legitímne orgány. Počkám na ich definitívne stanovisko, či ešte vidia možnosti, ako zvrátiť rozhodnutie súdu," povedal. Až keď sa ukáže, že výnos súdu je nespochybniteľný, bude podľa Nemcsicsa na ťahu ministerstvo. "V takom prípade by som potom inicioval rokovanie vlády o tejto záležitosti," povedal.