
Astronomickú pozorovateľňu v Martine ročne navštívi priemerne dve tisíc detí. Pozorovateľňa pri Gymnáziu Viliama Paulínyho Tótha je jedinou školskou pozorovateľňou, fungujúcou priamo v areáli strednej školy a financujú ju len zo sponzorských a dobrovoľných príspevkov. FOTO TASR – PAVOL ĎURČO
MARTIN – Školská Astronomická pozorovateľňa Milana Rastislava Štefánika v Martine už štyri roky poskytuje služby základným i stredným školám z celého Slovenska. Ročne ju navštívi priemerne dvetisíc detí. Študenti pozorujú oblohu štyrmi veľkými a ôsmimi malými ďalekohľadmi na priestrannej terase. V otáčajúcej sa kopule sú umiestnené dva ďalekohľady. Základným cieľom výučby je vyhľadávanie objektov na oblohe a orientácia vo vesmírnom priestore. Ďalekohľady poskytujú väčšinou až 200-násobné zväčšenie obrazu. Súčasťou práce s mladými astronómami je aj teoretická výučba v špeciálnej učebni, vybavenej audiovizuálnou technikou.
Pozorovateľňa pri Gymnáziu Viliama Paulínyho Tótha je jedinou školskou pozorovateľňou, fungujúcou priamo v areáli strednej školy. Financujú ju len zo sponzorských a dobrovoľných príspevkov. Cena jedného ďalekohľadu predstavuje pritom od niekoľko desiatok tisíc korún až po stotisíc. Zaujímavosťou je, že všetky tamojšie ďalekohľady vyrobili na Slovensku. Priamo pri škole funguje aj Klub astronómov.
Ako povedal správca Astronomickej pozorovateľne Ivan Šabo niektorí študenti sú oblohou úplne fascinovaní a dokážu ju pozorovať dlhé hodiny. (tasr)