V komunálnych voľbách bola doteraz najnižšia účasť. Ako si to vysvetľujete?
„Dôvodov je viac – prevláda pocit, že o nič nejde. Menší záujem „komunálkam“ venujú aj médiá, chýba dramatickosť politickej súťaže medzi kľúčovými straníckymi rivalmi, keďže koalície nekopírujú rozdelenie na koalíciu a opozíciu na úrovni parlamentu. Do hry tiež vstupujú nezávislí kandidáti. Ak si pozrieme účasť v komunálnych voľbách v predchádzajúcich rokoch 1994 – 52 percent, 1998 – 54 percent, vidíme istú stabilitu a volebnú účasť porovnateľnú s okolitými krajinami. V krajinách s dlhoročnou tradíciou decentralizovanej samosprávy (Rakúsko, Nemecko) sa účasť vyrovnáva účasti na parlamentných voľbách.“
Súvisí účasť aj s volebnou kampaňou?
„Decentralizované vnímanie správy vecí verejných sa zatiaľ celkom nevžilo. Od toho sa odvíja aj pozornosť celoštátnych médií lokálnym voľbám. V niektorých obciach volebná kampaň mohla byť aj riadne „horúca“, ale pochopiteľne, nepútala pozornosť za hranicami chotára.“
Bol termín volieb krátko pred Vianocami vhodný?
„Termín rozhodne nie je najdôležitejší. Väčšina tých, ktorí v predvolebných výskumoch hovorili, že nepôjdu voliť, ako dôvod uvádzala celkové rozčarovanie zo správania miestnych politikov.“
Možno povedať, že pokračuje dlhodobý trend, že v mestách volí menej ľudí ako v obciach?
„Ak si má volič vybrať z kandidátov, z ktorých žiadneho nepozná a nechce sa riadiť straníckym kompasom, radšej sa rozhodne nevoliť. Práve vo veľkých mestách tiež môže výraznejšie pôsobiť znechutenie z lokálnych politikov. Ako ďalší dôvod vidím ten, že vo veľkých mestách sa lokálna politika častejšie ako v malých obciach stáva spiatočnou cestou do politiky pre tých, ktorí neuspeli inde. Pre kritického veľkomestského voliča to nie je práve najsilnejšia motivácia voliť takého kandidáta.“
Kto je víťazom komunálnych volieb?
„Víťazstvo, ale ani prehra sa v komunálnych voľbách nedá interpretovať iba v čisto straníckej aritmetike. Víťazi sú lokálni politici, ktorí dokázali získať dôveru a hlasy občanov. Nakoniec, pri voľbe primátorov a starostov dopadli najúspešnejšie nezávislí kandidáti.“
Postrehli ste nejakú súvislosť medzi výsledkami parlamentných a komunálnych volieb?
„Ukázalo sa, že vzory volebného správania na lokálnej a parlamentnej úrovni sa v mnohom líšia. Ľudia sa rozhodujú podľa iných kritérií. V čase konjunktúry veľkých sľubov sú najväčšou devízou viditeľné výsledky.“ (sp)