„Tento údaj nás pobúril,“ hovorí Jana Jeleneková, predsedníčka rady školy v športovom gymnáziu na Popradskej ulici v Košiciach. „Naši pedagógovia platy vo výške takmer dvadsaťtisíc korún nemajú.“
Údaj priemerný plat ale neznamenal plat učiteľa, (ako to naozaj môže vyzerať), ale priemerný platový náklad na jedného žiaka. Vznikol vydelením mzdových nákladov pre školu počtom žiakov. Takže ak má napríklad gymnázium na Ostredkovej ulici v Bratislave náklady na mzdy a platy celkovo 11 734 000 korún a počet žiakov 456, priemerný platový (mzdový) náklad na jedného žiaka je 25 732 korún.
„Potom s tým súhlasím,“ konštatovala po vysvetlení riaditeľka športového osemročného gymnázia na Ostredkovej. „Ako športové gymnázium máme tieto náklady vyššie.“
Niektorí riaditelia gymnázií nám svoje náklady i bližšie vysvetlili. „Máme o niečo vyššie náklady na žiaka,“ súhlasí riaditeľka Prvého literárneho gymnázia v Revúcej. „Ale preto, lebo sme gymnázium s celoslovenskou pôsobnosťou. Študentom zabezpečujeme aj ubytovanie a stravu. A od nového školského roku budeme mať triedy naplnené na maximum.“
Riaditeľka novovzniknutého gymnázia vo Vrbovom pani Kvasničáková vysvetľuje údaje v tabuľke takto: „Čísla o našom gymnáziu nemôžete zovšeobecniť, je to komplikovanejšie. Napríklad spomínané mzdové náklady – my sme dostali na platy naozaj 820-tisíc korún na rok. Ale nie na školský rok, ale na kalendárny. Navyše sme špecifický prípad, lebo sme nové gymnázium. V tomto školskom roku máme 39 žiakov, ale v novom ich už budeme mať 103 – a to sa stále týka kalendárneho roku 2001. Preto v prvej polovici roka je priemerný plat na žiaka 10 512 korún, ale v druhej 3980. To isté sa týka aj ostatných nákladov – v prvej polovici kalendárneho roka je to na žiaka 17 038 korún, v druhej 6451 - priemerne je to 11 744 korún.“ Takže v tabuľke sme boli najlacnejší.
„Aj tak si myslím, že by sme mali uvažovať racionálnejšie. Ak má gymnázium v Revúcej celoslovenskú pôsobnosť, prečo sú tam potom gymnáziá dve?“ hovorí riaditeľ gymnázia na Vazovovej ulici v Bratislave M. Hanula. „Alebo maďarské gymnáziá – v jednom meste sú vedľa seba dva: jedno pre slovenské deti, druhé, s malou naplnenosťou pre deti s maďarskou národnosťou. Cez víkend sa hrajú spolu, ale do školy idú oddelene. Ponáhľame sa do Európy, ale naše deti nemôžu chodiť ani do spoločnej školy.“ (sr)