Eurobarometer publikované včera v Bruseli znovu a naliehavo dokladajú, ako je verejnosť odtrhnutá od „európskych“ záležitostí.
Nejde zďaleka len o rozšírenie. Na ľudí „nezabral“ ani dramatický decembrový summit v Nice - celých 41 percent o ňom nikdy nepočulo. A hoci sa odohral vo Francúzsku a jeho najvyšší predstavitelia si na ňom vylámali zuby, prebehol bez povšimnutia u 45,6 percenta Francúzov.
Ľudia si myslia, že EÚ by nemala brať kohokoľvek, kto sa prihlási, ale mala by si medzi kandidátmi vyberať (44 percent). Pokiaľ vyberajú spamäti tri krajiny, ktoré by mali vstúpiť ako prvé, riadia sa respondenti skôr tým, ktoré z nich poznajú, než vedomosťami o ich stave či pokroku. Celých 39 percent nevie trojicu takých uchádzačov ani vymenovať, 21 percent medzi nich radí Švajčiarsko a Nórsko, ktoré sa do únie vôbec nehlásia. Zo skutočných kandidátov si 18 percent spomenulo na Poľsko, 16 percent na Maďarsko, 12 percent na Českú republiku a 10 percent na Turecko.
Zo súhrnov národných výsledkov za jednotlivé členské krajiny vyplýva, že Slovensko sa vysokej podpore neteší a len málo ľudí vôbec vie, že sa o členstvo v EÚ uchádza (napríklad menej ako 13 percent Holanďanov a dokonca menej ako jedno percento Grékov). Jediné konkrétnejšie údaje o podpore Slovenska boli zverejnené v prípade Nemecka. Naše prijatie podporuje osem percent východných a štyri percentá západných Nemcov.
Ľudia sú si vedomí, že rozšírenie je dobré pre zjednotenie kontinentu, jeho mier a bezpečnosť (61 percent). Zároveň sa ho obávajú - 52 percent Nemcov, 51 percent Francúzov, 34 percent Rakúšanov je presvedčených, že dôjde k výraznému nárastu migrácie z nových členských krajín. Tri štvrtiny Francúzov či 67 percent Belgičanov je presvedčených, že im hrozí nezamestnanosť, pretože firmy sa presťahujú do nových krajín za lacnejšou pracovnou silou.
Aj napriek všetkým obavám je približne 60 - 70 percent obyvateľov EÚ presvedčených, že rozšírenie nezmení nič k horšiemu ani k lepšiemu na ich každodennom živote.
(čtk, tasr)