
Albánec sa prechádza pred domom, ktorý v kosovskej dedine Jazerc zničili v roku 1999 srbskí policajti. Medzi obvineniami, ktoré proti Miloševičovi vznesie medzinárodný tribunál, bude aj vyhnanie stoviek tisícov albánskych obyvateľov Kosova.
FOTO - REUTERS
zväzovej vlády, ktorá si bude v súlade s juhoslovanskou ústavou plniť svoje povinnosti až do nástupu novej vlády. Dnes sa juhoslovanský prezident stretne s ministrami partnerskej čiernohorskej Socialistickej ľudovej strany (SNP).
„Nová zväzová vláda by mala mať jasne stanovené a načasované ciele, aby zavŕšila implementáciu platformy vedúcej k redefinovaniu vzťahov medzi Srbskom a Čiernou Horou,“ vyhlásil Koštunica.
Srbský premiér Zoran Djindjič sa včera na Európskom ekonomickom summite v rakúskom Salzburgu vyslovil za zotrvanie Čiernej Hory v Juhoslovanskej zväzovej republike. Premiér vymenoval dôvody, prečo Srbsko s osamostatnením menšej zväzovej republiky nesúhlasí. Podľa šéfa srbského kabinetu by vyhlásenie nezávislosti Podgorice otvorilo problém Kosova. Juhosrbská provincia s albánskou väčšinou, ktorá je v súčasnosti pod medzinárodným protektorátom, totiž potom zrejme tiež vznesie požiadavku nezávislosti.
Vznik dvoch štátov by totiž opäť nastolil otázku následníctva po bývalej Juhoslávii, ktorú sa Belehradu podarilo uzavrieť iba minulý mesiac.
Právnici bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča včera prileteli do Haagu, aby sa ujali obhajoby svojho mandanta pred Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY).
Miloševič by sa po prvý raz mal objaviť pred súdom dnes ráno, kde by mu mali byť oznámené obvinenia. Miloševič považuje súd za odplatu vodcov NATO za to, že „on a srbský ľud im ukázal, že nie sú všemohúcimi policajtmi, ktorí môžu vo svete robiť čokoľvek.“ (čtk, tasr)