
Foto pre SME - ANDREJ BÁN
ý boj. Vojna sa však ešte neskončila, vraví Slobodan Djinovič, jeden z vodcov hnutia.
Prečo juhoslovanská vláda čakala s vydaním bývalého prezidenta až do darcovskej konferencie v Bruseli?
„Existuje na to logická odpoveď. Okamžité vydanie Miloševiča by vyvolalo prudký odpor a demonštrácie, veď ani nie tak dávno za neho ešte hlasovali dva milióny občanov. Myslím si však, že to bola veľká chyba, že sa vláda pridlho rozhodovala. Najskôr nevedela, či treba toto rozhodnutie prijať na úrovni federácie, alebo sa môže srbská vláda rozhodnúť aj sama. Potom tvrdila: ‘Sme členmi OSN, musíme sa pridržiavať medzinárodných predpisov.‘ Bol to obrovský chaos.“
Po chaose nasledovala vládna kríza, keď odstúpil federálny prezident Zoran Žižič.
„Federálna vláda nezbavila štátnu sféru Miloševičových ľudí. Na svojom mieste ostal aj predseda ústavného súdu. Juhoslovania jej teraz vyhadzujú na oči, že šéfovia polície a sudcovia ostali tí istí. To je najväčším problémom ľudí okolo prezidenta Vojislava Koštunicu - nie sú schopní zrýchliť zmeny. Vystúpili z koalície Demokratickej opozície Srbska (DOS) a zároveň chcú ostať jej členmi. Sami presne nevedia, čo chcú. Napriek tomu si myslím, že v Srbsku nie je vládna kríza.“
Teraz, keď sa kariéra Miloševiča definitívne skončila, ste spokojní, alebo to považujete iba za vyhranú bitku a nie vojnu?
Pádom Miloševiča sa misia Otporu neskončila. Musíme bojovať proti korupcii, proti novej vláde. Myslím si, že nás čakajú nové voľby, ak nie teraz, tak v blízkej budúcnosti.“
Cítite sa dostatočne silní na to, aby ste zlikvidovali korupciu?
Pokúsime sa zmeniť aspoň rozmýšľanie ľudí. Asi to znie čudne, ale spolupracujeme aj s ministerstvom vnútra, napriek tomu, že zatkli tritisíc našich aktivistov. Máme dobré vzťahy aj s ministerstvom spravodlivosti a mimovládnymi organizáciami. S ich pomocou sa možno podarí zabrzdiť korupciu. Dôležitú úlohu by mohla zohrať nová vláda, ale ani zmena vedenia ešte negarantuje, že sa všetko zlepší.“
Na vojnu sú potrebné tri veci…
„Áno: peniaze, peniaze a peniaze. Otpor dostáva najväčšiu finančnú podporu od Srbov v emigrácii. Aj medzinárodné spoločenstvo si uvedomuje, že podobne ako Slovensko pre visegrádske krajiny, je Srbsko kľúčovým faktorom pre mier a stabilitu na Balkáne. Dokazuje to aj darcovská konferencia v Bruseli, na ktorej v piatok rozhodli o medzinárodnej dotácii 1,28 miliardy dolárov na povzbudenie ekonomiky JZR.“
Na čo stačia tieto peniaze?
„Táto suma stačí na rýchlu injekciu. Na zahojenie rán Srbska nestačia, ale môže sa vďaka nim začať rekonštrukcia.“
Aký osud čaká Miloševiča?
„Je za mrežami a dúfam, že sa jeho kariéra skončí vo väzenskej cele. Po tom, čo urobil s touto krajinou, tvrdí, že za nič nemôže. Keď bol v nebezpečenstve, bez mihnutia oka zradil svoju krajinu, predal Srbsko, aby mohol zotrvať pri moci.“
Čo bude s ostatnými vojnovými zločincami?
Musíme od nich očistiť Srbsko, každý zločinec musí skončiť v Haagu. Nebude ľahké zbaviť sa historickej záťaže, ktorá je dedičstvom Miloševiča a jeho kumpánov. Ale nemôžeme sa zastaviť na polceste.
PRE SME - LÁSZLÓ JUHÁSZ
(Autor je redaktorom denníka Új Szó)