Dizajn a remeslo je názov autorskej výstavy hlavnej výtvarníčky Ústredia ľudovej umeleckej výroby v Bratislave Jany Menkynovej, ktorú si možno pozrieť v bratislavskom Mestskom múzeu na Primaciálnom námestí. Tvorcovia expozície v štyroch miestnostiach sústredili príťažlivé artefakty, ktoré sú svedectvom vyše 30-ročnej umeleckej, dizajnérskej a návrhárskej tvorby dlhoročnej výtvarníčky. Pri prehliadke vystavených diel sa návštevník presvedčí, že Jana Menkynová inšpiráciu čerpala v umení ľudových umelcov a tvorcov. Rozsah jej záujmu je široký a rôznorodý. Vystavené práce svedčia o tom, že absolventka Školy umeleckého priemyslu v Bratislave (odbor textil, špecializácia čipka), si majstrovsky dokázala poradiť s akýmkoľvek prírodným materiálom. Jana Menkynová v rokoch 1967–1993 bola výtvarníčkou ÚĽUV pre šperk, výrobky z kovu, z prírodných pletív, rohoviny, perlete, kože a dreva. Všetky tieto materiály sú zastúpené na jej výstave. Rodáčka z Brezna mala vo svojom umeleckom živote aj obdobie, keď svoju tvorbu orientovala na drevené a textilné hračky a zvykoslovné predmety k Vianociam a Veľkej noci. Aj v tejto oblasti sa predstavila ako umelkyňa, ktorá preferuje detail, jemnosť, krehkosť a precíznosť. Veľmi jemne a zároveň aj kontrastne pôsobí na výstave biela alebo žltá glazúrovaná keramika v kombinácii s počierneným ohýbaným drôtom. Nádherné sú výrobky z tkanej vlny, ľanu či pletenej bavlny. Ako vnučka kolára rozumie práci so sústruženým, dlabaným, vyrezávaným alebo štiepaným drevom. Vystavené šperky, kuchynský riad, spomienkové predmety a suveníry prešli kováčskou vyhňou. Menkynovej nie je cudzie ani pletené prútie, opletaná slama, medové cesto, stáčané šúpolie, šitá koža či jemná čipka alebo vyšívané ľanové plátno.
Prezentáciu tvorby umelkyne pripravilo Mestské múzeum Bratislava v spolupráci s ÚĽUV Bratislava.
* Pre maľby 2 je názov pokračovania výstavy v bratislavskej galérii Buryzone na Čajakovej ulici. Ako informovala kurátorka výstavy Michaela Sečanská, výstavu tvoria dve veľkorozmerné abstraktné olejomaľby a tri fotografické koláže Lucie Hronskej. Sprievodnou akciou na vernisáži bude projekcia počítačovej grafiky od Nory Ružičkovej. Autorom projektu Pre maľby je pedagóg bratislavskej Školy umeleckého priemyslu, grafik Marián Meško. Ten oslovil tri svoje bývalé študentky – na prvej výstave z cyklu sa predstavila poslucháčka Vysokej školy múzických umení Ivana Žirková. Lucia Hronská vyštudovala na VŠMU maľbu u profesora Daniela Fischera, rovnako ako aj Nora Ružičková. Zúčastnila sa aj na štipendijných pobytoch v nemeckom Karlsruhe a vo švajčiarskom Berne a vydala dve zbierky básní. Obe sa venujú pedagogickej činnosti. Buryzone je jednou z mála nezávislých galérií prezentujúcich alternatívne formy umenia na Slovensku. Galéria je otvorená tri dni v týždni, v stredu a vo štvrtok od 14.00 do 22.00 hodiny a v piatok od 19.00 hodiny do polnoci.
Prezentácia potrvá do 20. decembra.
KOMÁRNO
Výstavu vyše tridsiatich diel štrnástich účastníkov okresnej súťaže neprofesionálnej výtvarnej tvorby z komárňanského regiónu otvorili v priestoroch Podunajskej knižnice v Komárne.
Do súťaže, ktorú organizuje Okresné osvetové stredisko v Komárne v spolupráci s okresnou knižnicou už desiatky rokov, sa zapojilo 16 autorov so 43 prácami v kategórii kresba, maľba, drevorezba, tepaný kov a insitné umenie. Kunsthistorička Veronika Farkasová na otvorení výstavy zdôraznila potrebu podpory neprofesionálnej výtvarnej tvorby. „Je nielen výpoveďou určitého postoja, mienky, vyznania autora, ale neraz jedinou formou jeho komunikácie s okolím, s verejnosťou, uviedla Farkasová. Ako uviedla, nejeden účastník predchádzajúcich ročníkov súťaže sa v súčasnosti zdokonaľuje štúdiom na umeleckých školách. Podunajská knižnica v Komárne poskytla toho roku svoje priestory pre osem výstav.
KOŠICE
Moje mladé sny je názov prvej samostatnej výstavy mladého výtvarníka Lukáša Čerňáka, ktorú otvorili vo výstavnej sieni Slovenského technického múzea v Košiciach. Početných účastníkov netradičnej vernisáže, zaujal umelec – 13-ročný žiak základnej školy – zrelým umeleckým prejavom, expresívnou farebnosťou a imagináciou. „Všetko už bolo namaľované a povedané. Každá generácia si však vytvára ku skutočnosti vlastný vzťah. Je to aj prípad Lukáša Čerňáka, ktorý napriek benjamínskemu veku vyšiel z intimity ateliéru a prekvapil“ – povedal o začínajúcom umelcovi básnik Rudolf Čižmárik. Lukáš prezradil, že maľuje od desiatich rokov, najradšej portréty a keď dokončí jeden obraz, už ho priťahuje ďalší. Za svoj vzor považuje francúzskeho maliara Marca Chagalla a ničím iným ako maliarom byť nechce. Výstava potrvá do 8. decembra.
MARTIN
Vianoce na dedine pripravilo v nedeľu martinské Etnografické múzeum v priestoroch svojho Múzea slovenskej dediny Jahodnícke háje. Pre návštevníkov sú od 10.00 do 15.00 hodiny pripravené ukážky rôznych tradičných výrob, pečenia oblátok na otvorenom ohnisku, pochôdzky koledníkov, Mikuláša s anjelom a čertom, výroba vianočných reťazí a koštovka bylinkových čajov. Podujatie je poslednou akciou 12. ročníka Národopisného roka. (sita, tasr)