
V Slatinke zostalo len niekoľko ľudí, pred rokom sa začalo s búraním. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
SLATINKA - Osud kontroverznej stavby Vodného diela Slatinka, pre ktoré Slovensko prišlo o jednu dedinku a bývalí obyvatelia o svoje domy, je nejasný. S najväčšou pravdepodobnosťou dôjde k prehodnoteniu tohto megalomanského projektu a vodné dielo stáť nebude. SME o tom včera informovali predstavitelia občianskeho združenia Slatinka, ktorí už roky bojujú za záchranu obce Slatinka a proti projektu priehrady.
Na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva vo Zvolene neprijali poslanci mesta uznesenie o vydaní súhlasného stanoviska k výstavbe vodného diela. Znamená to, že mesto Zvolen vydá nesúhlasné stanovisko k jeho výstavbe.
Argumentom, ktorý presvedčil mestských poslancov, bolo pravdepodobne aj vyjadrenie investora, Vodohospodárskej výstavby š. p. Bratislava o tom, že dodnes nie je jasný zdroj financovania ani začiatok výstavby tohto vodného diela. Hoci investor ráta s financovaním prostredníctvom štátneho rozpočtu, nepredložil podľa združenia žiadny výpočet návratnosti investícií.
Podľa prepočtov združenia je návratnosť investícií vložených do vodného diela 460 rokov. Poslanci okrem toho zobrali do úvahy aj fakt, že údolie Slatiny nad Zvolenom bolo v rámci práve spracovaného Krajinno-ekologického plánu mesta identifikované ako jedna zo šiestich lokalít najväčšieho významu a v tomto duchu bude zapracované do územného plánu.
Vodné dielo Slatinka však aj napriek tomu stále zostáva v územnom pláne Banskobystrického kraja, do ktorého ho ešte v roku 1998 presadila posledná Mečiarova vláda.
V súvislosti s prechodom kompetencií v oblasti regionálneho územného plánovania na samosprávu kraja sa očakáva prehodnotenie viacerých veľkých stavieb.
Desiatky rokov plánovaná výstavba Vodného diela Slatinka viedla k stavebnej uzávierke v obci a následnému vysťahovaniu obyvateľov. V mŕtvej obci už zostalo bývať len pár starých ľudí. Pred rokom dokonca začal investor s búraním domov.
DANIEL VRAŽDA